Dzień bez Samochodu jest corocznie zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tego dnia będzie można jeździć za darmo autobusami i tramwajami.

Warunkiem darmowego przejazdu często jest jednak posiadanie przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego. Tak jest na przykład w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski wydłużono także okres darmowej jazdy rowerem miejskim z 20 do 60 minut.

W Warszawie za darmo z komunikacji miejskiej będzie mógł dzisiaj skorzystać każdy – kasowniki w pojazdach są wyłączone, bramki metra otwarte, a szlabany na parkingach Park & Ride podniesione.

Całkowicie darmowa komunikacja miejska obowiązuje też we Wrocławiu. W mieście na dodatek będzie też można bezpłatnie przejechać Kolejami Dolnośląskimi i Przewozami Regionalnymi. Obowiązuje też wydłużony darmowy okres wypożyczania rowerów miejskich, zniżki na katamarany solarne. Zorganizowana zostanie także “Nocka tramwajowa”, gdzie za darmo będzie można przejechać klasycznymi składami.

Na zablokowane kasowniki natrafimy również w Krakowie. – Dotyczy to wszystkich pasażerów, a nie tylko okazicieli dowodów rejestracyjnych aut, jak w latach minionych – podkreślają krakowscy urzędnicy. Co ciekawe, w aplikacjach mobilnych służących do zakupu biletów pojawią się odpowiednie powiadomienia informujące o darmowych przejazdach – tak, aby nikt niepotrzebnie nie kupował biletu.

W Łodzi “Dzień bez samochodu” działa na zasadach podobnych do Poznania – aby uzyskać darmowy bilet, potrzebny jest dowód rejestracyjny. Z przejazdu może skorzystać tyle osób, na ile zarejestrowany jest samochód.

Gdańsk również wymaga do bezpłatnych przejazdów posiadania dowodu rejestracyjnego samochodu. Takie osoby mogą też skorzystać z darmowych kursów SKM na wybranych trasach.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj