5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska. Z tej okazji na całym świecie prowadzone są akcje edukacyjne i społeczne.

Światowy Dzień Środowiska (ang. World Environment Day – WED) – został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1972 r. i obchodzony jest corocznie 5 czerwca w ponad 100 krajach dla przypomnienia głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym.

Dzień środowiska obchodzą m.in. polskie miasta. Z tej okazji w Warszawie na zielono zostaną podświetlone Pałac Kultury i most Śląsko-Dąbrowski. Z kolei do palmy na rondzie de Gaulle’a przymocowano uschnięte liście, co ma zwrócić uwagę mieszkańców i turystów na zmiany klimatyczne. Zielone podświetlenie będzie widoczne także na zabytkowym budynku ratusza w Poznaniu.

Każdy może dbać o ekologię

Warszawa i inne miasta (np. Radom, który w piątek zorganizuje festyn ekologiczny) zachęcają także do wcielania w życie “eko postanowień” – rekomendacji ONZ co do tego jak każdy z nas może zadbać o ochronę środowiska. Eko postanowienia to:

  1. Nie będę korzystać z samochodu w godzinach szczytu.
  2. Będę częściej chodzić pieszo.
  3. Będę oszczędzać energię.
  4. Zainteresuję się odnawialnymi źródłami energii.
  5. Będę przestrzegać zasad segregacji odpadów.
  6. Będę kompostować bioodpady.
  7. Nie będę palić śmieci.
  8. Zadbam o zieleń w swoim otoczeniu.
  9. Będę sprawdzać stan powietrza.
  10. Nie będę kupować więcej niż potrzebuję.

Pamiętajmy o segregacji odpadów!

Do walki o ochronę środowiska zachęca również “Koalicja pięciu frakcji”.

– Chronić środowisko można na wiele sposobów, ale my chcemy podkreślić, że podstawową i najprostszą czynnością wykonywaną przez wszystkich na co dzień jest segregowanie odpadów. Obowiązek oddzielania pozostałości na 5 różnych frakcji funkcjonuje w Polsce od kilku lat, jednak wciąż jest z tym wiele trudności – mówi Magdalena Sułek-Domańska (Eneris), jedna z inicjatorek “Koalicji pięciu frakcji”.

Koalicja wzorem “eko postanowień” przygotowała “ABC recyklingu”, które w szczegółowy sposób wyjaśnia sekrety poprawnego segregowania odpadów.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj