Polska staje się bardziej proekologiczna. Coraz więcej miast promuje ochronę środowiska

Polska staje się bardziej proekologiczna. Coraz więcej miast promuje ochronę środowiska
Dominika Nochowicz
12.07.2017, o godz. 10:58
czas czytania: około 2 minut
0

Już po raz piąty samorządy lokalne będą rywalizować o tytuł najbardziej zaangażowanych środowiskowo polskich miast. Konkurs ma na celu promowanie idei zrównoważonego rozwoju oraz wymianę doświadczeń między miastami i stanowi element ogólnopolskiego programu ECO-MIASTO, organizowanego przez Ambasadę Francji i Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Władze samorządowe mają na co dzień styczność z mieszkańcami, dobrze zdają sobie sprawę z ich oczekiwań. Ludzie chcą lepszego życia w mieście, z czystszym powietrzem, w przyjemnym otoczeniu, chcą zużywać mniej energii. Obecnie wszystkie miasta bez względu na ich wielkość, wszędzie na świecie, odgrywają naprawdę wielką rolę. Mobilizacja na szczeblu lokalnym kształtuje rzeczywistość i przyczynia się do dynamiki na rzecz postępu – mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce i tym samym zachęca samorządy do wzięcia udziału w konkursie.

– Szczyt klimatyczny ONZ, który odbędzie się w przyszłym roku w Katowicach będzie okazją, aby omawiać te niezwykle ważne dla naszej przyszłości tematy w skali globalnej – dodaje Ambasador Francji.

Zielone miasta i gminy

Do udziału mogą zgłosić się wszystkie miasta oraz związki międzygminne, które realizują projekty proekologiczne w ramach co najmniej jednej spośród sześciu kategorii: gospodarka wodna, gospodarka odpadami, efektywność energetyczna budynków, zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi, mobilność zrównoważona oraz jako nowość od tego roku – zieleń a jakość powietrza. Zgłoszenie w postaci wypełnionego formularza konkursowego należy przesłać pocztą do 15 października.

Jury weźmie pod uwagę m.in. realne osiągnięcia gminy w poszczególnych kategoriach, projekty w zakresie powyższych kategorii planowane w ciągu najbliższych dwóch lat,  środki przeznaczone na działania proekologiczne, konsultacje społeczne w zakresie opracowywania i wdrażania tych działań oraz oryginalność inicjatyw.

W każdej z kategorii wyłonionych zostanie dwóch zwycięzców: spośród miast liczących powyżej i poniżej 100 tys. mieszkańców. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród będzie miało miejsce podczas listopadowego Ogólnopolskiego Kongresu Eco-miast, który odbędzie się w dniach 8-9 listopada w Warszawie.

Przestrzenna eko-edukacja

W tym roku w ramach programu Eco-miasto odbędzie się po raz drugi projekt edukacyjny „Zakręceni w przestrzeni” organizowany przez Fundację Wspólnie – LafargeHolcim. Ma on pokazać dzieciom i młodzieży to, że mogą samodzielnie kształtować przestrzeń, w której na co dzień funkcjonują. Konkurs adresowany dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych rozpocznie się we wrześniu.

W poprzednich edycjach konkursu Eco-miasto wzięło udział prawie 100 miast. W 2016 roku laureatami zostały: Kobyłka, Lublin, Ostrów Wielkopolski, Słupsk, Wrocław i Zabrze.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024