Ekonomia drzew miejskich dla edukacji ekologicznej
Według danych Banku Światowego już teraz ponad 56% mieszkańców naszej planety mieszka w miastach. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że proces urbanizacji dalej będzie postępował. Eksperci z Organizacji Narodów Zjednoczonych szacują, że do roku 2050 liczba osób mieszkających w miastach wzrośnie do 68%.
Postępująca na skalę światową urbanizacja przyczynia się do powstawania licznych zjawisk pogarszających jakość życia mieszkańców miast. Należą do nich zła jakość powietrza, miejska wyspa ciepła, występowanie gwałtownego spływu powierzchniowego czy niska dostępność do terenów publicznych nadających się do uprawiania sportów i rekreacji, a tym samym wspierających zdrowy tryb życia. Drzewa miejskie jako element zieleni miejskiej dają szereg korzyści dla mieszkańców miast, ograniczając skalę wymienionych powyżej niekorzystnych zjawisk związanych z urbanizacją. Korzyści te nazywane są usługami ekosystemowymi.
Niska świadomość ekologiczna
Jak pokazują badania, w tym analizy Najwyższej Izby Kontroli, liczba drzew w wielu polskich miastach spada – sadzi się mniej drzew, niż usuwa. Można sobie zadać pytanie, dlaczego tak się dzieje. Przyczyn z pewnością jest wiele. Jedną z kluczowych, bezpośrednich przyczyn jest nieidealne prawo, które w niedostatecznym stopniu chroni zieleń miejską przed narastającą...