Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Elektrociepłownie przyszłości. Jakie będą?

Elektrociepłownie przyszłości. Jakie będą?
szp
15.09.2020, o godz. 13:24
czas czytania: około 2 minut
0

Narzędzia wspierające przedsiębiorstwa, nowe technologie, ale także kierunki rozwoju elektrociepłowni. Między innymi na te tematy rozmawiali uczestnicy ostatniego dnia 24. Forum Ciepłowników Polskich.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

O zaletach nowych narzędzi informatycznych wspierających w codziennej pracy przedsiębiorstwa ciepłownicze mówili przedstawiciele firmy Unisoft. W tym samym obrębie tematycznym znalazły się też prelekcje o rozwiązaniach technologicznych, m.in. Internecie Rzeczy (IoT) i nowej jakości telemetrii w ciepłownictwie. Przedstawiono wyniki projektu „Innowacyjne rozwiązanie do optymalizacji pracy sieci ciepłowniczej, w postaci monitorowania ciepłomierzy, regulatorów pogodowych oraz czujników temperatury i ciśnienia, z wykorzystaniem NB-IoT”.

Przyszłość ciepłownictwa systemowego i kogeneracji w nowym modelu rynku ciepła, wpisującym się w transformacje polskiej energetyki i wychodzącym naprzeciw wymaganiom polityki klimatycznej Unii Europejskiej podczas panelu dyskusyjnego podczas  rozmawiali naukowcy, przedstawiciele spółek energetycznych oraz resortu środowiska.

Jak mówił Piotr Sprzączak, dyrektor Departamentu Ciepłownictwa w Ministerstwie Klimatu, który wypowiadał się także dzień wcześniej, dla tego rozwoju ważne są fundusze unijne dla polskiego ciepłownictwa. O ile dofinansowania dla OZE są w zasadzie zapewnione, o tyle wciąż waży się wsparcie dla inwestycji wykorzystujących gaz ziemny jako tzw. technologię pomostową.

Jak będzie wyglądała elektrociepłownia przyszłości? Na tym zastanawiali się między innymi prof. Wojciech Bujalski. Jak mówił, nowoczesna elektrociepłownia będzie musiał posiadać najważniejszą – jego zdaniem – cechę, czyli elastyczność. – Muszą pojawić się magazyny ciepła długookresowego – zauważył. – W tym momencie taka elektrociepłownia będzie mogła świadczyć usługi dla sektora elektroenergetycznego, włączyć się lub wyłączyć w każdy momencie.

Prof. Waldemar Kamrat dobitnie stwierdził, że elektrociepłownia „w dotychczasowym wydaniu” nie ma racji bytu, jeśli nie będzie mogła z niej być odbierana para wodna. Jak powiedział, w przyszłości instalacje powinny pracować w oparciu o technologie energetyczno-chemiczne. – Musimy coś zrobić coś z odpadami, węglem czy biomasą – podkreślił.  – Uważam, że paliwem przyszłości dla źródeł wytwórczych w perspektywie 30 letniej będzie – po gazie jako paliwie przejściowym – wodór. Wydobycie węgla będzie potrzebne, ale do innych celów. Nie wolno nam wydobywać węgla i spalać go w sprawności 40 proc., emitując przy okazji gazy cieplarniane do atmosfery – przekonywał.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024