Pierwszy z dwóch przegubowych autobusów Solaris o napędzie elektrycznych zakupionych przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach dotrze do przewoźnika około 20 lipca, a kolejny na początku sierpnia.

– Spodziewamy się, że pierwszy autobus dotrze do nas około 20 lipca. Dwa, trzy tygodnie później przyjedzie drugi. Jeśli wszystko będzie w porządku, to bezzwłocznie oddamy je mieszkańcom do użytkowania – powiedział wiceprezes zarządu PKM w Czechowicach-Dziedzicach Rafał Kupczak.

Przewoźnik przeznaczył na realizację zamówienia 9 mln 171 tys. zł. Propozycja firmy Solaris Bus and Coach, która była jedyną, jaka wpłynęła na przetarg, opiewała na 9 mln 225 tys. zł. PKM zdecydował się ją przyjąć.

Do Czechowic-Dziedzic trafią dwa 18-m., przegubowe autobusy z napędem elektrycznym. Zadaniem firmy Solaris była także budowa stacji szybkiego ładowania na placu postojowym przystanku Czechowice-Dziedzice Silesia, a także wolnego ładowania w zajezdni. Obie są już gotowe. Czekają na odbiory techniczne.

Zakup jest realizacją projektu „Elektromobilna komunikacja miejska w Czechowicach-Dziedzicach”. Całość projektu opiewa na 7,5 mln zł netto. Dofinansowanie ze środków UE i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sięgnie 6 mln zł.

Flota PKM liczy obecnie ok. 40 autobusów.

Czytaj więcej

Skomentuj