Energetyka, infrastruktura i branża cyfrowa. To interesuje francuskich inwestorów w Polsce

Energetyka, infrastruktura i branża cyfrowa. To interesuje francuskich inwestorów w Polsce
PAP
11.03.2021, o godz. 10:56
czas czytania: około 3 minut
0

– Francuzi chcą inwestować w energetykę jądrową, odnawialne źródła energii, energetykę wodorową, infrastrukturę oraz branżę cyfrową, interesuje nas również gospodarka odpadami rolniczymi – podkreśla Philippe Gautier, dyrektor generalny największej organizacji francuskich przedsiębiorców Medef International.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Polska ma jedne z najwyższych cen prądu w Europie dla przemysłu. Cenę elektryczności można obniżyć dzięki międzynarodowej współpracy, budowie interkonektorów, rozwijaniu energetyki odnawialnej oraz jądrowej, choć inwestycje w atom są kosztowne. Węgiel jest jednak coraz droższy m.in. z powodu kosztów związanych limitami emisji CO2 – mówi szef Medef.

Polska jest jednym z największych producentów baterii, w tym baterii do samochodów elektrycznych, a do ich produkcji potrzeba dużo energii – podkreśla.

Jak obniżyć ceny prądu?

Zdaniem Gautiera, kluczowe dla obniżenia cen energii w Polsce jest stworzenie zróżnicowanego miksu energetycznego opartego na źródłach odnawialnych (farmach wiatrowych i energii solarnej), energetyce jądrowej i obniżeniu udziału węgla w produkcji energii.

W kwestii energetyki nuklearnej Polacy są na poziomie opracowywania planu, definiowania reguł bezpieczeństwa, wyboru technologii oraz przyszłego zaopatrzenia elektrowni w wodę, co jest poważnym problemem – zauważa Gautier, podkreślając, że zbyt wcześnie by mówić o wyborze inwestora.

Do najnowszych większych inwestycji francuskich w Polsce należy budowa fabryki samochodów dostawczych grupy PSA w Gliwicach, która rozpoczęła się w 2019 r., gdzie produkcja około 100 tys. samochodów rocznie ma ruszyć w połowie 2022 r.

W nowym zakładzie ma znaleźć pracę co najmniej 300 osób. Wartość inwestycji szacuje się na ok. 1,1 mld zł.

Nie są wykluczone dalsze decyzje inwestycyjne kilku największych francuskich i międzynarodowych koncernów obecnych w regionie, m.in. Bouygues, Eiffage, Veolia, Atos czy firm zajmujących się zarządzaniem bazami danych w chmurach.

– Dla francuskich firm interesująca jest współpraca z polskimi firmami w zakresie cyberbezpieczeństwa w sektorach ubezpieczeń, bankowości, wojska. Polskie firmy są konkurencyjne, mają bardzo dobrych inżynierów i techników, ale rynek ten w Polsce jest rozdrobniony – ocenia Gautier.

Około 50 francuskich przedsiębiorców zrzeszonych w Medef prowadziło w Warszawie rozmowy m.in. z wicepremierem Jarosławem Gowinem, ministrem Markiem Zagórskim, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz członkami organizacji pracodawców Lewiatan na temat wspólnych projektów inwestycyjnych, m.in. w cyberbezpieczeństwo, infrastrukturę, a także o udziale firm z Francji w budowie lotnisk i dróg w Polsce.

– Proponujemy konstruktywny dialog biznesowy, w ramach Medef, francuskich, polskich, a także niemieckich przedsiębiorców na poziomie międzynarodowym, w tym z Brukselą. Są kwestie, które nas różnią, ale możemy wspólnie negocjować o sprawach norm przemysłowych czy pracować nad delokalizacją produkcji przemysłowej do Europy – podsumował Gautier.

Ile inwestują francuskie firmy?

Medef (Mouvement des Entreprises de France) to największa francuska federacja pracodawców, założona w 1998 r. Zastąpiła ona powstałą w 1946 r. Krajową Radę Pracodawców Francuskich.

Obecnie zrzesza firmy, które zatrudniają łącznie ponad 10 mln pracowników, z tego 95 proc. stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Skupia również 80 federacji zawodowych i 600 związków zawodowych.

Wartość francuskiego kapitału zainwestowanego w Polsce na koniec 2019 r. wyniosła 18,5 mld euro, co stanowiło 8,8 proc. łącznej wartości kapitału zagranicznego w Polsce; plasuje to Francję na 4. miejscu wśród największych zagranicznych inwestorów w kraju.

Na koniec 2019 r. działało w Polsce 1317 podmiotów z udziałem francuskiego kapitału, z czego ok. połowa zatrudniała do dziewięciu osób – wynika z danych GUS.

Na liście najważniejszych inwestorów z Francji w Polsce znajdują się m.in.: Michelin, Valeo, Sanofi-Aventis, Saint-Gobain, Essilor, Carrefour, Auchan, Leroy-Merlin, Alcatel-Lucent, Antalis, Sodexo, Axa, BNP Paribas, Credit Agricole, Societe Generale, EDF, Dalkia, GDF Suez, Alstom.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024