Czy biogaz wróci do łask polskich inwestorów związanych z odnawialnymi źródłami energii? Nasz kraj ma przecież doskonałe warunki do jego produkcji, a Unia Europejska od lat dostrzega w biogazowych instalacjach możliwość stabilnej produkcji gazu, podkreślając ich walory, a więc czystą, niemal bezemisyjną produkcję energii elektrycznej i cieplnej. Zapraszamy na webinarium poświęcone głównie sytuacji na rynku biogazowym, ale też i biometanowym czy biomasowym, które redakcja miesięcznika “Energia i Recykling” organizuje 29 maca 2022 r. Jest ono bezpłatne dla uczestników – wystarczy rejestracja na stronie biogaz.abrys.pl.

Sytuacja na rynku biogazowym w Polsce, mimo niepodważalnych faktów świadczących o tym, iż nasz kraj dysponuje olbrzymim potencjałem do produkcji czystej energii i ciepła z tego odnawialnego źródła, wciąż napotyka na liczne bariery w rozwoju. Jak wynika z rozmów ze specjalistami, blokują go głównie pieniądze. A ściślej mówiąc – brak odpowiedniego wsparcia finansowego dla tego typu inwestycji.

W tyle za Europą

W krajach, w których biogazownie powstają, rządy dokładają się do ich funkcjonowania, zapewniając wsparcie finansowe w skali wieloletniej. Tylko takie podejście daje gwarancję powodzenia biogazowych inwestycji. Tymczasem w Polsce w ostatnich kilkunastu latach branża borykała się nie tylko z niestabilnością na rynku substratów czy niejasnymi regulacjami prawnymi, ale również ze stale malejącymi wartościami wsparcia dla budowy i utrzymania instalacji. W rezultacie istniejące biogazownie stawały się coraz mniej rentowne, zaczęły bankrutować i znikać z rynku. W ślad za tym przyszedł kryzys w budowaniu nowych obiektów.

Biogazowe światełko w tunelu

W ostatnim czasie pojawiło się światełko w tunelu dla tej trudnej branży. Jakby na przekór wszystkiemu liczne problemy spowodowały, że zaczęły powstawać rodzime technologie pozwalające na wykorzystanie w biogazowniach np. bioodpadów. To zaś sprawia, że koszt pozyskania substratów staje się niewielką częścią w budżecie całej inwestycji, a to już dużo.

Również Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaczyna wdrażać nowe systemy rządowego wsparcia, obejmujące dofinansowanie inwestycji oraz subwencjonowanie funkcjonowania instalacji. Trwają zaawansowane prace legislacyjne mające na celu wsparcie dla producentów energii z biogazu, toczą się też prace nad regulacjami mającymi wesprzeć produkcję biometanu, biowodoru czy paliw typu bioLNG i bioCNG.

Zapraszamy na branżowe webinarium “OZE Nowe Perspektywy” Biogaz, biometan, biomasa – szanse dla samorządu i gospodarki komunalnej, które odbędzie się on-line w dniu 29 marca 2022 r. od godziny 9.00. Udział w tym wydarzeniu jest dla uczestników bezpłatny, a zarejestrować można się TUTAJ.

Czytaj więcej

Skomentuj