Zasoby wód termalnych w Polsce są ogromne. Co dzieje się po wykorzystaniu wód z gorących źródeł? Czy można eksploatowane w polskich zakładach geotermalnych wody termalne wykorzystywać nie tylko do celów ciepłowniczych czy też balneologicznych, rekreacyjnych?
Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie 9,8 mln euro pochodzących z Funduszu Spójności. Pieniądze te posłużą do budowy kotła na biomasę dla bloku energetycznego o mocy 50 MW w Elektrowni Jaworzno. Zastąpi on przestarzałą instalację.
Polska ma jeszcze tylko cztery miesiące na dostosowanie przepisów do dyrektywy o efektywności energetycznej. Dzięki niej państwa unijne zmniejszą zużycie energii, co powinno przełożyć się na zwiększenie konkurencyjności firm i gospodarki. Jednak polskie przedsiębiorstwa nie są zainteresowane inwestycjami zwiększającymi efektywność energetyczną.
Międzyzdroje chcą wykorzystywać źródła geotermalne m.in. do ogrzewania budynków. Jeszcze w tym roku ma powstać dokumentacja, która potwierdzi złoża gorącej wody odkryte wcześniej w gminie.
Wrocławskie MPK zapowiada przeprowadzenie testowej przebudowy układu napędowego jednego z tramwajów. Przewoźnik chce sprawdzić możliwości odzyskiwania i gromadzenia energii elektrycznej (tzw. rekuperacji). Jest już podpisana w tej sprawie umowa. Modernizacja ma polegać na dobudowaniu do tramwaju układu odzyskiwania energii, co w konsekwencji ma prowadzić do oszczędności.