Komisja Europejska potwierdziła dofinansowanie unijne na budowa farmy wiatrowej Łukaszów (woj. dolnośląskie).
15,2 mln zł będzie kosztować mała hybrydowa elektrownia wiatrowa i fotowoltaiczna oraz termomodernizacja jednego budynku Politechniki Białostockiej w ramach projektu związanego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. 12,8 mln zł to dotacja z UE.
Mimo zobowiązań Polski wynikających z prawa unijnego i pomocy finansowej państwa nie udało się upowszechnić w Polsce wykorzystywania biopaliw ciekłych i biokomponentów w transporcie - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Zainteresowanie jest znikome, o czym świadczy m.in. zaledwie 4,6% samochodów przystosowanych do spalania biopaliw ciekłych kupionych przez administrację publiczną w latach 2009–2012.
W Gminie Bobolice powstanie rolnicza elektrociepłownia biogazowa, która wytworzy jednocześnie energię elektryczną oraz energię cieplną. Realizacją zadania zajmie się spółka "Nubian”. Inwestycja otrzyma ponad 8 milionów złotych unijnego wsparcia.
80 proc. hurtowej ceny energii to stawka, którą otrzymują posiadacze mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii za sprzedaż do sieci nadwyżek energii. Takie rozwiązanie wprowadził tzw. mały trójpak i utrzymuje je projekt ustawy o OZE. Fundacja ClientEarth uważa takie rozwiązanie za niekonstytucyjne. Jej zdaniem narusza ono m.in. zasadę równości, ingeruje w prawa majątkowe, narusza ceny energii i wywłaszcza właścicieli źródeł wytwarzania z części wyprodukowanej energii.