Co zrobić z coraz większym strumieniem bioodpadów? Wielopolska posiada plan i dobre przykłady wykonanych realizacji. Bioodpady stanowią cenny zasób surowcowy. Zasób, którego jest coraz więcej, a dzięki selektywnej zbiórce również jego jakość ulega poprawie. Coraz więcej gmin i przedsiębiorstw zakłada zatem ich efektywne zagospodarowanie, chociażby poprzez plany powstawania kolejnych biogazowni.
Aquapark Wrocław przy ul. Borowskiej 99 wzbogaci się o farmę fotowoltaiczną o mocy przyłączeniowej 496 kW. Pozwoli ona na maksymalne wykorzystanie potencjału drzemiącego w energii odnawialnej. Na powierzchni 5000 metrów kwadratowych powstanie zadaszony parking w centrum miasta, który będzie gotowy wiosną 2024 roku. W trakcie remontu zostanie wyrównana i zmieniona cała nawierzchnia.
Samorządowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Gliwice zaprezentowało w poniedziałek osiem nowych autobusów elektrycznych - zamówionych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Zakup ogółem 32 takich wozów dla GZM wspierają unijne i krajowe dotacje z programu Gepard II.
Szymon Dziak-Czekan złożył rezygnację ze stanowiska prezesa zarządu Stowarzyszenia „Polski Recykling”. Przewodził on organizacji od początku jej istnienia, czyli od 2015 roku. Na swoje miejsce rekomendował dotychczasowego wiceprezesa zarządu Sławomira Packa.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, we wrześniowym orędziu o stanie Unii zwróciła uwagę na problem w dostępie do zielonych technologii, w tym technologii fotowoltaicznej. Przyznała, że po części jest to wynikiem krótkowzroczności lub braku zdecydowanego działania samej UE oraz krajów członkowskich.