CCierpliwie śledzącym unijne i krajowe źródła dofinansowania na instalacje energetyczne i odpadowe nieobce są takie źródła jak Fundusz Modernizacyjny (FM), Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) czy chociażby Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Wszystkie mają zbieżne cele środowiskowe, energetyczne i infrastrukturalne i – przynajmniej w oficjalnych okresach wdrożenia – funkcjonują w jednym i tym samym czasie. Do tego jeszcze dochodzą krajowe programy prowadzone przez NFOŚiGW czy wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Część jest w fazie wdrażania, część ewoluuje z czasem, inne pojawiają się nagle i po prostu są dostępne.
Polska wciąż ma długą drogę do wdrożenia zasad gospodarki cyrkularnej. Według raportu Instytutu INNOWO tylko nieco ponad 10 proc. wykorzystywanych materiałów i surowców ponownie trafia do obiegu, a luka w cyrkularności polskiej gospodarki sięga prawie 90 proc.
Technologie wykorzystywane w polskich przedsiębiorstwach i przestrzeganie unijnych norm gwarantują, że plastik z recyklingu na polskim rynku jest całkowicie bezpieczny – uspokajają eksperci Stowarzyszenia „Polski Recykling”.
Polacy coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne i oszczędne rozwiązania w zakresie ogrzewania domów. Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Stiebel Eltron ukazują zmieniającą się postawę konsumentów.
Wystartowała! Jubileuszowa 20. konferencja „Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii” w warszawskim Airport Hotel Okęcie i potrwa do czwartku. Uczestników czekają dwa dni niezwykle ciekawych dyskusji, prezentacji, kuluarowych rozmów, zaś „na deser” wyjazd studyjny na budowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. A zaczęło się od…