„Decyzje administracyjne na drodze budowy potrzebnych instalacji gospodarowania odpadami. Gwarancja porządku, czy przeszkoda?”. Pod takim hasłem Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizowała w siedzibie KPRM (Warszawa) niezwykle ciekawe spotkanie.
- Do 2040 r. trzeba będzie zainwestować w nowe źródła wytwarzania około 726 mld zł - poinformował w środę posłów wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. Dodał, że wydatki na ten cel do 2030 r. są na poziomie 260 mld zł i mają one w 90 proc. pokrycie w m.in. mechanizmach wsparcia.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia dotyczący stawek opłaty przeznaczonej na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Pieniądze mają również zasilić utworzenia i utrzymanie publicznych systemów zbierania tych odpadów.
Od 1 stycznia 2024 roku do każdego jednorazowego kubka z tworzywa sztucznego doliczone zostanie 20 gr., a do pudełka na żywność 25 gr. – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort klimatu i środowiska.
Europejskie Stowarzyszenie Operatorów Zakładów Przetwarzania Odpadów na Energię (CEWEP) ogłosiło nominacje do nagród w dziedzinach integracji, komunikacji i innowacji najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Ekospalarnia została nominowana w dwóch z trzech kategorii.