Łączna wartość realizowanych obecnie inwestycji w pojazdy elektryczne i wodorowe w samorządach objętych badaniem wynosi 1,45 mld zł – wynika z raportu przygotowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Mimo tej znacznej skali inwestycji bank przewiduje, że nie uda się osiągnąć wymaganych prawem progów elektromobilności.
Nie sposób nie myśleć o przyszłości bez uwzględnienia energii elektrycznej, od której jesteśmy cywilizacyjnie coraz bardziej zależni. Elektryfikujemy coraz więcej aspektów naszego życia – wynika to z usprawniania codziennych czynności i rozwoju technologicznego. Elektryfikacja natrafi na niemożliwą do przejścia barierę, jeżeli producenci prądu obciążą środowisko ponad możliwą do akceptacji barierę.
Na stronach rządowych ukazały się założenia do Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań oraz wysokości kaucji za butelki. Ma to oczywiście związek z systemem kaucyjnym.
W trakcie drugiego czytania ustawy dot. ułatwień w budowie elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) poseł Marek Suski (PiS) poinformował, że jego klub złoży poprawki, które mają dodatkowo usprawnić takie inwestycje.
- Chcemy aby 100 proc. dochodów budżetu państwa z tytułu sprzedaży uprawnień do emisji CO2 przeznaczane były transformację energetyczną. Z czego przynajmniej połowa powinna być przeznaczona na energetykę lokalną – czytamy w stanowisku Związku Miast Polskich.