Większość polskich gospodarstw rodzinnych segreguje śmieci, dołączając do starań o lepszy, bardziej zrównoważony świat. Jak im wytłumaczyć, dlaczego starannie wyodrębnione odpady w wielu miejscach trafiają do jednej śmieciarki? Czy uwierzą w zapewnienia, że zmieszane śmieci są później segregowane? W Kalifornii na tym zarabiają, więc można też w Polsce.
Wypatroszone z najcenniejszych elementów lodówki, które nadal stanowią zagrożenie ekologiczne? Pralki automatyczne bez balastu? Brzmi jak bajka, ale tak to się zdarza. W Polsce są amatorzy łatwego zysku w postaci zbierania najcenniejszych z rynkowego punktu widzenia elementów ZSSE, bez brania odpowiedzialności za całość odpadów.
- W ciągu ostatnich lat osiągnęliśmy niewyobrażalny postęp w rozwoju OZE, przekraczając w styczniu 23 GW mocy zainstalowanej. Chcielibyśmy, aby w 2040 r. w Polsce osiągnięto czterokrotny wzrost mocy pochodzącej z OZE – Ireneusz Zyska, powiedział wiceminister klimatu i środowiska.
Gospodarstwa rolne, a także branża przetwórcza będą miały ułatwienia w budowie mniejszych biogazowni rolniczych - przewiduje opublikowany we wtorek projekt ustawy. Zgodnie z nim w takich instalacjach trzeba będzie również wykorzystywać lokalny surowiec.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW) ogłosił nabór wniosków do programu "Bielik – bezpieczeństwo energetyczne". Mogą z niego skorzystać jednostki samorządu terytorialnego i przedsiębiorcy z Pomorza. W puli jest 55 mln zł.