Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Zielony Ład na szybkiej ścieżce legislacyjnej Unii

Zielony Ład na szybkiej ścieżce legislacyjnej Unii
Bartłomiej Leśniewski
16.12.2022, o godz. 9:02
czas czytania: około 2 minut
0

Przewodniczący najważniejszych instytucji unijnych, Parlamentu, Rady i Komisji podpisali dziś wspólną deklarację dotyczącą priorytetów legislacyjnych UE na lata 2023 i 2024. Wśród nich znalazł się Zielony Ład.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Deklarację podpisali Roberta Metsola, przewodnicząca Europarlamentu, premier Czech Petr Fiala z ramienia Rady Unii Europejskiej oraz przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Wyborcza perspektywa roku 2024 r.

– We wspólnej deklaracji przedstawiono wspólną europejską wizję silniejszej i bardziej odpornej Europy, lepiej przygotowanej do stawiania czoła takim wyzwaniom, jak niczym niesprowokowana i brutalna agresja Rosji wobec Ukrainy i jej daleko idące oddziaływanie, czy kryzys klimatyczny i przeszkody gospodarcze – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Deklaracja kładzie szczególny nacisk na kluczowe wnioski ustawodawcze, którymi zajmują się obecnie Parlament Europejski i Rada lub które zostaną przedstawione przez Komisję Europejską do jesieni 2023 r. Zobowiązuje ona trzy instytucje do nadania najwyższego priorytetu inicjatywom mającym na celu realizację Europejskiego Zielonego Ładu, osiąganie transformacji cyfrowej i zwiększanie odporności UE, tworząc gospodarkę służącą ludziom, wzmacniając pozycję Europy w świecie, promując nasz europejski styl życia oraz chroniąc naszą demokrację i wartości. Trzy instytucje dążą do osiągnięcia jak największych postępów w realizacji inicjatyw zawartych we wspólnej deklaracji przed kolejnymi wyborami europejskimi w 2024 r.

Zielony ład

W ramach Zielonego Ładu proponuje bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące zanieczyszczeń powietrza, wód powierzchniowych i gruntowych oraz oczyszczania ścieków komunalnych.

– Czyste powietrze i czysta woda mają zasadnicze znaczenie dla zdrowia ludzi i ekosystemów. Jedynie z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku umiera przedwcześnie prawie 300 tys. Europejczyków. Proponowane nowe przepisy przyczynią się do zmniejszenia liczby zgonów spowodowanych przekroczeniem – o ponad 75 proc. w ciągu dziesięciu lat – poziomów głównej substancji zanieczyszczającej PM2,5 określonych w wytycznych WHO – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Ponadto, wyciągając wnioski z incydentów takich jak masowe wymieranie ryb na Odrze, Komisja proponuje obowiązkowe ostrzeżenia po incydentach w dolnych odcinkach rzek. Wprowadzono również ulepszenia w zakresie monitorowania, sprawozdawczości i łatwiejszej aktualizacji wspomnianego wykazu w przyszłości, aby odpowiadał on stanowi nauki.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024