Szymon Cegielski, członek zarządu PreZero Zielona Energia i Dyrektor ITPOK w Poznaniu został przewodniczącym 3. Komitetu – Odzysk Energii w Europejskiej Federacji Gospodarki Odpadami FEAD. Został wybrany na to stanowisko z ramienia PIGO (Polska Izba Gospodarki Odpadami)
Szara sfera w gospodarce odpadami trzyma się mocno, nie stworzono niezbędnych warunków do monitorowania rynku i właściwego nimi zarządzania, poziom selektywnego zbierania odpadów jest niski, a resort klimatu nie stworzył na czas odpowiednich aktów prawnych – wylicza Najwyższa Izba Kontroli.
2022 rok potwierdził tezę, że czas niskich kosztów energii elektrycznej, gazu, wody czy ciepła kończy się na naszych oczach. Można jednak uniknąć kilkukrotnego wzrostu domowych opłat, który czeka nas już w 2024 r. i w kolejnych latach. Warto to zrobić właśnie teraz, wykorzystując obowiązujące dotacje oraz niższe ceny komponentów.
To nie będą dobre wiadomości, szczególnie dla JST i władz państwowych. Wg Najwyższej Izby Kontroli administracja publiczna nie wywiązuje się z zadań dotyczących ciepłownictwa i gospodarowania energią. Wskazują na to wyniki kontroli opublikowane w informacji o rozwoju efektywnych systemów ciepłowniczych. Dotyczyła ona okresu do 31.12.2020.
Sejmowa komisja ds. energii przyjęła w czwartek projekt specustawy dotyczącej budowy elektrowni szczytowo-pompowych (ESP). W trakcie dyskusji nad projektem wątpliwości wzbudziły zapisy faworyzujące przy budowie elektrowni spółki państwowe kosztem prywatnych.











