Z Krystyną Danilecką-Wojewódzką, prezydentką Słupska, rozmawia Andrzej Wiśniewski.
Tomasz Podgajniak został pełnomocnikiem ministra nauki ds. udziału polskiej nauki w transformacji energetycznej. Do zadań nowo powołanego pełnomocnika należą m.in.: współpraca z podmiotami systemu szkolnictwa wyższego i nauki, przedsiębiorcami, organizacjami przedsiębiorców oraz organizacjami pozarządowymi na rzecz poprawy udziału polskiej nauki w transformacji energetycznej; opracowywanie opinii w sprawach dotyczących transformacji energetycznej.
Unijna reforma energetyczna, wprowadzona w marcu 2023 roku, ma na celu stworzenie nowoczesnego i stabilnego rynku energii elektrycznej opartego na odnawialnych źródłach energii. Odpowiadając na wyzwania związane m.in. z pandemią, napięciami geopolitycznymi i konfliktem na Ukrainie, reforma skupia się na stabilizacji cen, wsparciu dla OZE oraz promowaniu elastyczności usług energetycznych. Jakie konkretnie zmiany przyniesie unijna reforma energetyczna dla rynku energii elektrycznej w Polsce?
Nowy raport IOŚ-PIB ujawnia, że w 2022 roku aż 20% wszystkich odpadów komunalnych w Polsce zostało przekształconych termicznie. Dane te wyłoniły się z analizy 15 instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, których łączne moce przerobowe osiągnęły 3735 tys. ton. Spalarnie odpadów komunalnych stanowiły znaczący udział w tym procesie, przerabiając 1197 tys. ton odpadów. Raport IOŚ-PIB dostarcza najnowszych informacji na temat gospodarki odpadami w Polsce, ujawniając istotne statystyki z zakresu termicznego przekształcania odpadów komunalnych.
Rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym i nadchodzącej kadencji UE oraz – to tematy, które poruszono w trakcie spotkania minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z Leonore Gewessler, federalną Minister Ochrony Klimatu, Środowiska, Energii, Mobilności, Innowacji i Technologii Austrii.