Na pozór proste pytanie o odzysk energii z zużytych opon samochodowych nabiera głębi i rozmaitych odcieni w zależności od tego, komu zostanie postawione. Inaczej brzmi ono w uszach producentów cementu, a inaczej w uszach recyklerów opon – choć punktów widzenia jest zapewne więcej, gdyż w tej kwestii mają coś do powiedzenia zarówno producenci opon, jak i ekolodzy, przedstawiciele gospodarki komunalnej oraz organy państwa tworzące w tym zakresie prawo.
Ze Sławomirem Packiem, prezesem Stowarzyszenia „Polski Recykling”, o sytuacji w branży recyklingowej w Polsce oraz strategiach budowania relacji i poszukiwania nowych rynków zbytu dla polskich recyklatów rozmawia Daria Michel.
Wielkopolskie Centrum Recyklingu (WCR) w Jarocinie, jako jedna z największych w Polsce instalacji komunalnych, poszukuje rozwiązań, które przyczyniają się do niwelowania kosztów związanych z poborem energii.
O wyzwaniach transformacji energetycznej, a także o realizacji umowy dot. Kopalni Węgla Brunatnego (KWB) Turów rozmawiała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, Břetislav Dančák. Celem spotkania, które odbyło się 3 czerwca 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, była wymiana doświadczeń pomiędzy państwami i zacieśnienie współpracy bilateralnej w zakresie energii i paliw.
Ekspert Deloitte Bartek Swatko wyraził nadzieję, że dopłaty do samochodów elektrycznych uwzględnione w rewizji Krajowego Planu Odbudowy przyczynią się do popularyzacji elektromobilności oraz odmłodzenia i poprawy jakości polskiej floty. Podkreślił jednak, że 370 mln euro przeznaczone na ten cel to budżet, który nie sprawi, że Polacy masowo zaczną kupować e-pojazdy.