Dzięki dotacji i pożyczce z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w łącznej kwocie ponad 6 mln zł, gmina Szydłowiec gruntownie zmodernizuje swój system ogrzewania miasta. W ramach inwestycji wartej niemal 7,5 mln zł będzie rozbudowana instalacja kogeneracji zasilanej gazem ziemnym, współpracującej ze źródłami OZE. To sprawi, że system działający w szydłowieckiej Ciepłowni Miejskiej zyska status efektywnego systemu ciepłowniczego.
Zakup dla Radomia 6 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą zostanie wsparty finansowo przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kwotą 12,6 mln zł dotacji oraz 5,2 mln zł niskooprocentowanej pożyczki. Radomskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji będzie mogło kupić pojazdy dzięki środkom z programu priorytetowego NFOŚiGW pn. „Zielony Transport Publiczny”. Całkowity koszt projektu wyniesie ok. 22 mln zł, a jego realizacja potrwa do września 2023 r.
Łącznie 40 przedsięwzięć niskoemisyjnych, w sumie za blisko 1,5 mln zł, zrealizują dwie mazowieckie gminy - Raszyn i Dąbrówka - dzięki przystąpieniu do programu „Stop Smog”, który jest finansowany z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże ponad 1 mln zł dofinansowania, a mazowieckie gminy wyłożą ze środków własnych ok. 450 tys. zł.
Spółka PGNiG Termika poinformowała o zakończeniu w stołecznej elektrociepłowni Żerań najważniejszych inwestycji, związanych z przestawianiem instalacji na gaz. Działają już blok na gaz o mocy prawie 500 MW oraz jedna z dwóch gazowych kotłowni.
Przekonując, że uruchomienie przez Niemcy Nord Stream 2 „da Zachodowi w perspektywie spadek cen gazu”, prezydent Rosji Władimir Putin zwiększa presję na Niemcy – komentuje niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”. W środę szef Gazpromu zadeklarował, że gazociąg jest gotowy do uruchomienia.











