Polska uzyskała zielone światło dla przyszłości mobilności dzięki unijnemu grantowi w wysokości 467 mln zł na rozbudowę sieci ładowania pojazdów elektrycznych i wodorowych. W obliczu dynamicznego rozwoju technologii ekologicznych i rosnącego zainteresowania pojazdami alternatywnymi, inwestycje w infrastrukturę ładowania stają się niezbędne dla zrównoważonego rozwoju transportu.
Zwiększy się zeroemisyjny tabor oświęcimskiego przewoźnika. Miejski Zakład Komunikacji pozyskał 23 mln zł z pieniędzy unijnych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Proces przyłączania podmiotów do sieci elektroenergetycznej stanowi kluczowy element dla rozwoju infrastruktury energetycznej i transformacji energetycznej. Mimo jego znaczenia, w ostatnich latach napotyka on na przeszkody, widoczne w licznych odmownych decyzjach o przyłączenie do sieci.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami, która wzmocni nadzór resortu na systemem kaucyjnym. Minister będzie mógł m.in. kontrolować uruchamianie sytemu po wydaniu zezwolenia na jego prowadzenie.
We wtorek czternaście organizacji branżowych zrzeszających producentów napojów, przedstawicieli handlu oraz rolnictwa opublikowało apel do premiera Donalda Tuska, w którym domagają się wdrożenia pilnych i niezbędnych zmian w przepisach regulujących system kaucyjny na opakowania po napojach oraz przesunięcia startu systemu na 1 stycznia 2026 r. "W odpowiedzi na apel skierowany do Premiera Donalda Tuska, o pilne wdrożenie niezbędnych zmian w przepisach regulujących system kaucyjny na opakowania po napojach, MKiŚ podkreśla, że tak jak sygnatariusze pisma również widzimy potrzebę zmian" – wskazuje wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.