Czym jest gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) dla polskiej gospodarki i jaką rolę odgrywają w niej tworzywa sztuczne? Polish Circular Forum, które w czerwcu br. odbyło się w Warszawie, było okazją do dyskusji na ten temat z udziałem wszystkich interesariuszy rynku.
Jesienią, najprawdopodobniej w październiku, Komisja Europejska chce przedstawić projekt zmian w dyrektywie opakowaniowej (PPWD - Packaging and Packaging Waste directive”) – donosi „Euractiv”.
Dwa nowe autobusy elektryczne w czwartek zaczęły przewozić pasażerów w Cieszynie. Solarisy oraz stacja ich ładowania kosztowały 4,62 mln zł. Samorząd pozyskał na inwestycję dofinansowanie z UE.
Jak wynika z badania opinii zrealizowanego przez Instytut IQS na potrzeby ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #rePETujemy, rośnie świadomość Polaków w zakresie tworzyw sztucznych, ich wpływu na środowisko i możliwości powtórnego zastosowania, czyli recyklingu.
W ostatnim czasie uwaga wszystkich podmiotów branży odpadowej zwrócona jest w kierunku legislacyjnych działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, związanych z wdrażaniem rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), systemu kaucyjnego, a także rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych odpadów komunalnych. Grad uwag, który spadł na projekty dotyczące ROP-u i systemu kaucyjnego, zmienił bieg prac resortu i spowolnił jego działania. Niemniej jednak już na tym etapie prac legislacyjnych konieczne są dyskusja i szeroka analiza skutków, jakie wiążą się z wprowadzeniem tych rozwiązań dla zakładów mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.