Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

W Cieszynie na ulice wyjechał kolejny autobus elektryczny

W Cieszynie na ulice wyjechał kolejny autobus elektryczny
PAP/dom
07.07.2022, o godz. 15:03
czas czytania: około 2 minut
0

Dwa nowe autobusy elektryczne w czwartek zaczęły przewozić pasażerów w Cieszynie. Solarisy oraz stacja ich ładowania kosztowały 4,62 mln zł. Samorząd pozyskał na inwestycję dofinansowanie z UE.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Rzeczniczki cieszyńskiego magistratu Katarzyny Koczwary powiedziała, że jeden z dwóch „elektryków” w czwartkowe południe został zaprezentowany na miejskim rynku.

– Zakład Gospodarki Komunalnej, na zasadzie kontrastu pokazał też dawny cieszyński autobus Autosan z 1995 r., by uwidocznić, jak wielka zmiana technologiczna dokonała się w polskim transporcie publicznym na przestrzeni ostatnich trzech dekad – wskazała.

Tuż po prezentacji Solaris dołączył do drugiego „elektryka”, który kursuje już po Cieszynie.

Miasto zawarło z Solaris Bus&Coach umowę na zakup dwóch autobusów z napędem elektrycznym oraz budowę dwustanowiskowej stacji ładowania w zajezdni w kwietniu ub.r. Koszt opiewał na 4,62 mln zł. Cieszyn pozyskał na ten cel dofinansowanie z funduszy UE.

– Solarisy Urbino 9LE są ciche i całkowicie bezemisyjne autobusy. Gwarantują niski koszt eksploatacji. Niski poziom emisji hałasu i drgań sprawia, że są pożądane w centrach miast. Autobusy są wyposażone w centralny silnik trakcyjny i baterie pozwalające na przejechanie minimum 130 km na pełnym naładowaniu. Dodatkowo posiadają system przeciwpożarowy, klimatyzację i monitoring wizyjny. Pojazdy dostosowane są do ładowania w systemie plug-in. Umożliwia on naładowanie całkowicie rozładowanych akumulatorów w czasie nie dłuższym niż 5 godzin – powiedziała Koczwara.

Autobusy, które wyjechały na ulice Cieszyna, są identyczne. To niskopodłogowe pojazdy, z których każdy może przewozić 58 pasażerów. Pod koniec ub.r. na ulice Cieszyna wyjechały dwa nowe autobusy Solaris Urbino napędzane silnikami wysokoprężnymi, spełniającymi normę Euro6. Koszt ich zakupu wyniósł 2,25 mln zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024