Parapodatkowy system rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) z centralnym poborem i arbitralną dystrybucją opłat, nie zwiększy recyklingu odpadów, a podwyższy koszty – uważają przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, którzy opowiadają się za modelem ROP zarządzanym przez biznes.
Przez dwa lata do budżetu państwa z tytułu opłaty recyklingowej za torby foliowe wpłynęło nieco ponad 266 mln zł z planowanych w 2020 roku 1,2 mld zł. Nie ma jeszcze danych nt. liczby wprowadzonych na rynek toreb.
Wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz systemu kaucyjnego, nad którymi pracuje resort klimatu i środowiska, przeniesie koszty związane z prowadzeniem selektywnej zbiórki i recyklingiem na producentów stosujących opakowania. Dziś odpowiedzialne są za to gminy, które przerzucają opłaty na mieszkańców.
Im kaucja za np. butelki plastikowe jest wyższa, tym częściej zwracane są one przez klientów - wynika z raportu Eunomia Research & Consulting. Podkreślono jednak, że nie może być ona za wysoka, czyli musi m.in. być proporcjonalna do ceny napoju, tak aby nie blokowała jego zakupu.
Prawie 3/4 (74%) ankietowanych przez Instytut Pollster poparłoby opłatę depozytową (kaucję) za butelki plastikowe i puszki aluminiowe po napojach, gdyby taka regulacja weszła w życie. 87% deklaruje, że chętnie zaniesie puste opakowanie do sklepu, by odzyskać kaucję.