Modernizację sieci podzielono na trzy części i dla każdej z nich oddzielnie wybrano wykonawcę. Przetarg ogłoszono w ubiegłym roku. Natomiast w lutym br., mają ruszyć prace związane z montażem instalacji fotowoltaicznych na obiektach ujęć wody w Pawłowie i Lisznie. Tego rodzaju inwestycja ma się przyczynić do istotnego zmniejszenia kosztów zużycia energii co wygeneruje oszczędności.
Fotowoltaika i źródło wody
Już wcześniej urządzenia fotowoltaiczne zamontowano na obiektach oczyszczalni ścieków w Pawłowie i Krasnem, a efektem tego jest obserwowane teraz, znaczące zmniejszenie kosztów pozyskania energii.
Ponadto, w ramach tego samego projektu, przy ujęciu wody w Lisznie wybudowany zostanie drugi zbiornik na wodę. Obiekt będzie wykonany z żelbetonu i pomieści 100 m3 cieczy.
Wójt gminy Rejowiec Fabryczny Zdzisław Krupa wyjaśnia, że nowy zbiornik będzie stanowił rezerwowe źródło wody, ponieważ latem, szczególnie w czasie upałów, zdarza się, że zaczyna jej brakować.
1,7 mln zł z Polskiego Ładu
Trzecią i ostatnią składową modernizacji będzie wymiana wodomierzy i wdrożenie zdalnego systemu odczytu poboru wody. Prace te mają rozpocząć się w sierpniu i zakończą się w październiku.
Koszt całego przedsięwzięcia to oko. 1,8 mln zł, z czego 1,7 mln to dofinansowanie z „Polskiego Ładu”.
Unijne środki na modernizację ujęć
Dodatkowo, w najbliższych miesiącach gmina planuje także modernizację ujęć wody w Wólce Kańskiej i Pawłowie. Na pierwsze z tych zdań pozyskała środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, drugie zmierza zrealizować z własnych środków. Prace w Wólce Kańskiej obejmą m.in wymianę urządzeń do uzdatniania wody; w Pawłowie z kolei stanie drugi, rezerwowy zbiornik do magazynowania wody (o poj. 100 m sześc.).
Komentarze (0)