Energooszczędny wodociąg w gminie Rejowiec Fabryczny

Energooszczędny wodociąg w gminie Rejowiec Fabryczny
R.G.
23.01.2024, o godz. 8:40
czas czytania: około 2 minut
0

Samorząd Gminy Rejowiec Fabryczny (woj. lubelskie, pow. chełmski), przygotowuje się do modernizacji gminnej sieci wodociągowej. W lutym, ma ruszyć montaż instalacji fotowoltaicznych na obiektach ujęć wody w Pawłowie i Lisznie. W planie są też inne inwestycje. Prace mają ruszyć już w lutym i potrwają do jesieni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Modernizację sieci podzielono na trzy części i dla każdej z nich oddzielnie wybrano wykonawcę. Przetarg ogłoszono w ubiegłym roku. Natomiast w lutym br., mają ruszyć prace związane z montażem instalacji fotowoltaicznych na obiektach ujęć wody w Pawłowie i Lisznie. Tego rodzaju inwestycja ma się przyczynić do istotnego zmniejszenia kosztów zużycia energii co wygeneruje oszczędności.

Fotowoltaika i źródło wody

Już wcześniej urządzenia fotowoltaiczne zamontowano na obiektach oczyszczalni ścieków w Pawłowie i Krasnem, a efektem tego jest obserwowane teraz, znaczące zmniejszenie kosztów pozyskania energii.

Ponadto, w ramach tego samego projektu, przy ujęciu wody w Lisznie wybudowany zostanie drugi zbiornik na wodę. Obiekt będzie wykonany z żelbetonu i pomieści 100 m3 cieczy.

Wójt gminy Rejowiec Fabryczny Zdzisław Krupa wyjaśnia, że nowy zbiornik będzie stanowił rezerwowe źródło wody, ponieważ latem, szczególnie w czasie upałów, zdarza się, że zaczyna jej brakować.

1,7 mln zł z Polskiego Ładu

Trzecią i ostatnią składową modernizacji będzie wymiana wodomierzy i wdrożenie zdalnego systemu odczytu poboru wody. Prace te mają rozpocząć się w sierpniu i zakończą się w październiku.

Koszt całego przedsięwzięcia to oko. 1,8 mln zł, z czego 1,7 mln to dofinansowanie z „Polskiego Ładu”.

Unijne środki na modernizację ujęć

Dodatkowo, w najbliższych miesiącach gmina planuje także modernizację ujęć wody w Wólce Kańskiej i Pawłowie. Na pierwsze z tych zdań pozyskała środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, drugie zmierza zrealizować z własnych środków. Prace w Wólce Kańskiej obejmą m.in wymianę urządzeń do uzdatniania wody; w Pawłowie z kolei stanie drugi, rezerwowy zbiornik do magazynowania wody (o poj. 100 m sześc.).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024