Reklama

envicon 2023 ad1a

Envicon Water 2017 i jubileuszowa edycja Targów Wod-Kan już dziś!

Envicon Water 2017 i jubileuszowa edycja Targów Wod-Kan już dziś!
gj
15.05.2017, o godz. 7:56
czas czytania: około 6 minut
0

XXV Targi Wod-Kan to najważniejsze tegoroczne wydarzenie w branży. Jubileuszowa edycja będzie świętem wodociągowców, a przede wszystkim organizatora targów, czyli Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, która w tym roku także obchodzi swoje 25-lecie. Na targach nie zabraknie także najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie, którzy spotkają się na II Kongresie Envicon Water organizowanym przez firmę Abrys i IGWP.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji Wod-Kan potrwa od 16 do 18 maja. Na terenie znanego wystawcom Centrum Wystawienniczo-Targowego w bydgoskim Myślęcinku powstała nowoczesna hala, która, podobnie jak rok temu, będzie centrum branżowej wiedzy i miejscem tegorocznych Targów Wod-Kan. Dzięki wieloletniej tradycji targi są profesjonalną platformą dla specjalistów, pozwalającą na zapoznanie się z najnowszymi technologiami branży wodociągowo-kanalizacyjnej i ochrony środowiska. W wydarzeniu uczestniczą zarówno dyrektorzy techniczni, projektanci, instalatorzy, eksploatatorzy, inżynierowie, jak i prezesi przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” przewiduje, że w tym roku w imprezie może wziąć udział nawet 10 tys. zwiedzających i niemal 400 wystawców. Od 25 lat bydgoskie Targi Wod-Kan cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i są odpowiedzą na ciągle zmieniający się i rozwijający sektor wodno-ściekowy.

Nowości idące z duchem czasu

Zwiedzając targi, będzie można zapoznać się z ofertą zarówno polskich, jak i zagranicznych wystawców. Swoje stoiska przygotują m.in. firma Turan Makina Plastic Bouru Sistemler z Turcji, Evides Industrie Water z Holandii i VentilAQUA z Portugalii. Z kolei podczas drugiego dnia Kongresu Envicon Water specjalną sesję poprowadzi Ambasada Izraela, podczas której izraelscy specjaliści z branży wod-kan odpowiedzą na pytanie, jak pustynny kraj stał się wodną superpotęgą. W ramach tej sesji odbędzie się także panel dyskusyjny poświęcony innowacyjnym technologiom wodnym.

Korzystając z doświadczeń swoich partnerów zagranicznych: firm Gullywer z Niemiec oraz JKL z Dani, w ubiegłym roku przedsiębiorstwo Retel stworzyło pierwszy model samochodu do inspekcji TV z otwartym przejściem od kabiny kierowcy do części roboczej. Zabudowa samochodu to łącznie trzy strefy: kabina kierowcy, pomieszczenie operatora oraz pomieszczenie robocze. W pomieszczeniu operatora, zaprojektowanym w sposób ergonomiczny i estetyczny, znajdują się elementy sterująco-kontrolne, monitory oraz system zasilania. Natomiast w pomieszczeniu roboczym zamontowano jedną osłonę przeciwdeszczową i przeciwsłoneczną z LED-owym oświetleniem ostrzegawczym oraz oświetleniem wejścia do samochodu. Firma jako jedyna stosuje konstrukcje ze stali nierdzewnej. Zbiornik wody w samochodzie wykonano z aluminium i dodatkowo wyposażono w elektroniczny czytnik poziomu cieczy oraz grzałkę.

Jedną z zaprezentowanych nowości będzie przepompownia firmy Kessel, przeznaczona do odpompowywania ścieków. W zbiorniku znajdują się podzespoły pomp, czujnika ciśnienia, napędzanej silnikiem klapy zwrotnej oraz klapy wahadłowej (zamknięcie awaryjne), którą również można wyposażyć w silnik. Jeżeli ścieki z kanału ściekowego cofają się aż do przepompowni, ten fakt zostaje rozpoznany przez sondę optyczną, a wówczas napędzana silnikiem klapa zwrotna zostaje zamknięta, a ścieki dopływające z budynku zbierają się w zbiorniku ścieków.

Ciekawą nowość – nowe, kolorowe włazy – zaprezentuje firma Saint-Gobain. Rozwój i rewitalizacja historycznych, nierzadko wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego centrów miast jest poważnym wyzwaniem, wynikającym z wymagań konserwatora zabytków. Historyczne centra miast każdego roku goszczą miliony turystów i stanowią główną wizytówkę regionów. Saint-Gobain PAM opracowało i wdrożyło gamę produktów uzbrojenia drogowego „Kolory dla PAM”. Oferta zawiera pełną paletę produktów i rozwiązań z zakresu uzbrojenia drogowego (włazy, wpusty, kraty, odwodnienia liniowe itp.), wykonanych z żeliwa sferoidalnego w wybranym kolorze. Wszystkie produkty powstają z jednolitego stopu na bazie cynku i glinu, który całkowicie zabezpiecza wykonany element przed zjawiskiem utleniania, dzięki czemu wyrób jest trwalszy. Całość pokrywa się lakierem proszkowanym w wybranym kolorze.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Będąc na targach, warto odwiedzić stanowisko firmy Wofil, która zaprezentuje mobilny system płukania i dezynfekcji ozonem. Mycie i odkażanie sieci wodociągowej oraz jej elementów ozonem niweluje do 100% bakterii, a właściwości organoleptyczne wody są w pełni akceptowalne dla konsumenta. W urządzeniu zastosowano technologię wykorzystania ozonu w sposób przyjazny środowisku, bazujący tylko na naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie. Ozon rozkłada się w 100% do czystego tlenu po dezynfekcji, a sieć i jej elementy nie wymagają ponownego płukania. Dzięki temu obniża się ilość zużywanej wody, skraca się czas awarii i wprowadzenia sieci do ruchu, można też dezynfekować elementy sieci bez jej wyłączania. Dodatkowo urządzenie posiada przenośny system wysokociśnieniowy do mycia i odkażania pomp, zasuw i innych elementów technologicznych. Dzięki temu możemy dezynfekować ujęcia wody, komory z kratami, piaskowniki, studnie głębinowe, zbiorniki terenowe itp. Dezynfekcja filtrów żwirowo-piaskowych otwartych i ciśnieniowych jest prosta oraz szybka, a przy tym nie ma potrzeby dodatkowego płukania. Proekologiczny charakter rozwiązania podkreśla fakt, że w procesach wytwarzania wody wysokoozonowanej nie używa się chemikaliów, lecz energię elektryczną.

Z kolei firma WCI TECHNOLOGIE zaprezentuje Rezonator Wodny, który jest innowacyjnym urządzeniem służącym do rekultywacji zbiorników wodnych.

Inne ciekawe rozwiązanie to Ice Pigging, czyli innowacyjna i ekologiczna technologia czyszczenia przewodów rurowych, która została opracowana przez ekspertów Grupy SUEZ w Wielkiej Brytanii. Na rynek Ice Pigging wprowadzono w dwóch formach: jako usługę czyszczenia sieci wodociągowych i kanalizacyjnych ciśnieniowych oraz jako stacjonarne urządzenie przeznaczone dla przemysłu.

Do czyszczenia sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych ciśnieniowych wykorzystywany jest specjalistyczny pojazd, który wytwarza, transportuje i wtłacza lód do sieci. Pozwala to na usunięcie osadów miękkich i pół-miękkich oraz mniejsze zużycie wody niż podczas tradycyjnego płukania.

Efekty ekologiczne zależą od rodzaju aplikacji technologii. W przemyśle korzyści związane są ze zwiększonym odzyskiem produktu lub z bardziej efektywnym czyszczeniem, a czasem jest to kombinacja obydwu zalet. Warto wspomnieć, że urządzenie może zminimalizować ilość ścieku wytwarzanego w procesie mycia i zmniejszyć zużycie wody z tym związane. Ponadto proces czyszczenia może trwać krócej, co wpływa na poprawę efektywności energetycznej.

Chcąc zastosować bezwykopową renowację sieci wodociągowej, warto zwrócić uwagę na produkty 3M Poland. Nowością na Targach będzie 3M Liner 2400, czyli szybkoschnąca powłoka polimocznikowa. Może być ona stosowana do sieci o średnicy DN 100 do DN 1200 wykonanych z różnorodnych materiałów.

Z kolei system firmy Igus zastosowany w oczyszczalniach ścieków i zakładach uzdatniania wody pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji. Igus dostarcza e-systemy zasilania, przewody oraz rynny prowadzące, które pracują niezawodnie nawet przy ciągłych obciążeniach oraz w kontakcie z wodą, słońcem, śniegiem czy lodem. W ten sposób można uniknąć przestojów, zmniejszyć koszty operacyjne oraz wymagania konserwacji systemu.
Jeśli chodzi o zabezpieczenia, nie można pominąć innej oferty firmy 3M Poland, która proponuje żurawik z wciągarką, urządzeniem samohamownym i szelkami ratowniczymi. Taki osprzęt ma ułatwić pracę i przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo pracy.

Niezbędne do sprawnego zarządzania

W tym roku ponownie zadebiutują nowe mierniki, rejestratory i urządzenia ułatwiające kontrolę oraz zarządzanie wodociągami. Swoje nowości zaprezentują między innymi Aqua Terra, Plum, Gremes Marta, Bmsonic-Biotechnika, Logic Synergy, Pronal czy Apator Powogaz.

Warto też zwrócić uwagę na produkty związane z napowietrzeniem i wentylacją. Swoje nowinki przedstawią Uniwersal oraz Restar.

Nieodłącznym elementem Targów są nowości związane z siecią wodociągową. Innowacyjne łuki gięte zaoferuje Gamart. Nowoczesne zawory, także sterowane pilotem, są propozycją takich firm, jak EkoWodrol i VAG Polska.

Nie zabraknie także nowości dedykowanych osadom. Firma MD Enterprise – Polska Sc zaprezentuje zgarniacz powierzchniowo-denny dla osadników radialnych, Uponor Infra pokaże moduły przeciskowe typu drenarskiego, Ekolog wystawi nowy napęd ramy nośnej zgrzebeł osadu, zaś SUEZ Polska kompaktową oraz modułową technologię, która umożliwia osiągnięcie lepszej efektywności odwadniania osadów ściekowych oraz niższego zużycia polimeru.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023