Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Europa jest na dobrej drodze do realizacji celów unii energetycznej do 2020 r.

Europa jest na dobrej drodze do realizacji celów unii energetycznej do 2020 r.
ml
02.02.2017, o godz. 9:52
czas czytania: około 3 minut
0

UE poczyniła dalsze znaczne postępy w realizacji celów unii energetycznej, w szczególności celów w zakresie klimatu i energii na okres do 2020 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Ze sprawozdania dotyczącego unii energetycznej opublikowanego przez Unię Europejską wynika, że wspólnotowa gospodarka jest modernizowana skutecznie i wkracza w erę niskich poziomów emisji.

Jeśli chodzi o emisję gazów cieplarnianych, efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii Europa jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów na 2020 r.

Gruntowna modernizacja gospodarki

W sprawozdaniu przedstawiono postępy poczynione od czasu opublikowania w listopadzie 2015 r. pierwszego sprawozdania na temat stanu unii energetycznej. Wspomniane sprawozdania są głównymi elementami procesu monitorowania działań w tym obszarze, uznanym przez Komisję pod przewodnictwem Jeana-Claude’a Junckera za priorytetowy.

– Unia energetyczna obejmuje nie tylko kwestie energii i klimatu. Jej celem jest gruntowna modernizacja całej gospodarki europejskiej oraz przekształcenie jej w gospodarkę niskoemisyjną i efektywną pod względem zużycia energii i zasobów, z poszanowaniem zasad sprawiedliwości społecznej. Powinniśmy również położyć nacisk na rozwój zewnętrznego wymiaru unii energetycznej w celu umocnienia czołowej roli UE na świecie. Teraz, kiedy przedłożono już znaczną część stosownych wniosków legislacyjnych, rok 2017 powinien być rokiem ich wdrażania. Z tym przesłaniem odwiedzę państwa członkowskie w ramach nowego cyklu wizyt poświęconych unii energetycznej, który rozpocznę 3 lutego – mówi Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący odpowiedzialny za unię energetyczną.

Konkurencyjne OZE

Miguel Arias Cañete, komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej, powiedział, że Europa jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów na 2020 r. w zakresie klimatu i energii.

– Mimo obecnej niestabilności geopolitycznej Europa nie przerywa prac nad przechodzeniem na czystą energię. To jedyna droga. A fakty mówią same za siebie: energia ze źródeł odnawialnych jest obecnie konkurencyjna pod względem kosztów i często tańsza od paliw kopalnych, przy jej wytwarzaniu i dystrybucji pracuje w Europie ponad milion osób, sektor energii odnawialnej przyciąga więcej inwestycji niż wiele innych sektorów, a wykorzystanie tej energii umożliwiło nam zmniejszenie wydatków na import paliw kopalnych o 16 mld euro. Musimy nadal usilnie dążyć do tego, by zapewnić Europie – we współpracy z naszymi partnerami – czołową pozycję w globalnym wyścigu do bardziej zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki – dodał Miguel Arias Cañete.

Cele realizowane skutecznie

UE poczyniła dalsze znaczne postępy w realizacji celów unii energetycznej, w szczególności w zakresie klimatu i energii na okres do 2020 r. Osiągnęła ona już swój cel na 2020 r. w zakresie końcowego zużycia energii. Podobnie w odniesieniu do emisji gazów cieplarnianych: w 2015 r. poziom emisji gazów cieplarnianych był o 22 proc. niższy od poziomu z 1990 r.

UE skutecznie realizuje swoje cele również w sektorze odnawialnych źródeł energii, które – na podstawie danych z 2014 r. – osiągnęły 16 proc. udział w końcowym zużyciu energii brutto w UE. W UE utrzymuje się także inna istotna tendencja, mianowicie skuteczne eliminowanie sprzężenia wzrostu gospodarczego ze wzrostem emisji gazów cieplarnianych. W latach 1990–2015 łączny produkt krajowy brutto UE (PKB) wzrósł o 50 proc., zaś całkowity poziom emisji zmniejszył się o 22 proc.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024