Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Europejski Dzień bez Samochodu

Europejski Dzień bez Samochodu
R.G.
22.09.2022, o godz. 9:35
czas czytania: około 2 minut
0

22 września to Europejski Dzień bez Samochodu. Do tej proekologicznej akcji przyłączają się kolejne miasta i regiony.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Jest wśród nich Opole, gdzie osoby poruszające się w obrębie tego miasta, mogą bezpłatnie korzystać z usług Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Natomiast jutro, 23 września br., bez biletu autobusami komunikacji miejskiej będą mogli jeździć właściciele samochodów, którzy zostawią swoje pojazdy w garażach. Jednak w tym przypadku będą oni są oni zobowiązani do posiadania przy sobie dowodów rejestracyjnych pojazdów, których są właścicielami lub współwłaścicielami.

W Gliwicach bezpłatnie i rowerowo

Także samorząd miasta Gliwice, aby zachęcić mieszkańców do realizacji idei Europejskiego Dnia bez Samochodu, ogłosił, że 22 września br., kierowcy korzystający z komunikacji miejskiej obsługiwanej przez miejscowy Zarząd Transportu Metropolitarnego będą zwolnieni z opłat za bilety. Jednak pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Także 22 września br. odbędzie się kolejna gliwicka Śródmiejska Masa Krytyczna, w ramach której, rowerzyści przejadą ulicami Śródmieścia trasę o długości około 10 km. Przejazd rozpocznie się o godz. 18.00 na placu Krakowskim, a zakończy się na Rynku. Jak informuje organizator wydarzenia,  Stowarzyszenie Rowerowe Gliwice, przejazd przez miasto  będzie zabezpieczony przez Policję, Straż Miejską i rowerową służbę porządkową.

Zachodniopomorskie zachęca do pociągów

– Zamiast drogiego i mało ekologicznego auta warto wybrać tańszą i bardziej przyjazną środowisku podróż pociągiem – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Pomorze Zachodnie włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności i promuje ekologiczny, bezpieczny transport. W czwartek pociągami regionalnymi będzie można jeździć „na dowód rejestracyjny”.

Jak zapewnia marszałek Geblewicz, Pomorze Zachodnie  stawia na niskoemisyjny transport, czego dowodem inwestycje w nowoczesny tabor kolejowy. Pociągi regionalne mają być  alternatywą dla samochodów. Choćby podczas wyjazdów nad morze.

– Namiawiamy, by koleją dojeżdżać również do szkoły, do pracy. Taką bezpośrednią zachętą jest „Dzień bez Samochodu” i możliwość przejazdu pociągiem za darmo. 22 września biletem będzie dowód rejestracyjny – wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz.

Także lubuskie, pomorskie i wielkopolskie

Akcją objęte są wszystkie pociągi regionalne na Pomorzu Zachodnim, ale także w województwach sąsiadujących z naszym regionem, tj. lubuskim, pomorskim i wielkopolskim. Oznacza to, że na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu, tj. bez żadnych opłat, można będzie podróżować pociągami regionalnymi (uruchamianymi przez Polregio) nie tylko wewnątrz województwa, ale także np. do Poznania, Zielonej Góry, Trójmiasta, itp.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2023