Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Europejski Kongres Gospodarczy z "nową misją" dla Ukrainy

Europejski Kongres Gospodarczy z
PAP/jw
05.03.2022, o godz. 9:00
czas czytania: około 4 minut
0

Głównym nurtem tematycznym zaplanowanej na 25-27 kwietnia w Katowicach 14. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC – European Economic Congress) będzie wsparcie dla Ukrainy, scenariusze przyszłości i konkretne propozycje działań na rzecz tego kraju - poinformował organizator wydarzenia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

W ogłoszonej w połowie lutego agendzie tegorocznego kongresu, wśród głównych jego tematów wymieniano m.in. zieloną transformację i odbudowę gospodarki po pandemii, digitalizację, globalny handel i geopolitykę, naukę oraz kompetencje w zmieniającym się świecie. W związku z rosyjską agresją na Ukrainę, organizatorzy zdecydowali jednak o gruntownej zmianie programu.

Zmiana programu

“Podjęliśmy decyzję o zmianie tegorocznej agendy. Wsparcie dla Ukrainy, scenariusze przyszłości i konkretne propozycje działań znajdą swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w programie, stając się głównym nurtem kongresu. Nawiązujemy współpracę ze środowiskami, instytucjami i osobami wspierającymi Ukrainę w tym trudnym czasie. Chcemy włączyć się w szeroki nurt wsparcia Ukrainy z całym swoim doświadczeniem i wiedzą, wykorzystując możliwości techniczno-organizacyjne i instrumentarium znaczącej na polskim rynku grupy medialnej, wyspecjalizowanej w ważnych obszarach gospodarki” – wskazano w oświadczeniu organizującej kongres Grupy PTWP.

“Wydarzenia ostatnich dni – rosyjska agresja na Ukrainę – wstrząsnęły Europą i światem. Nie umiemy przewidzieć ich dalszego ciągu, ale wiemy, że po tym, co się stało, nasza Europa nie będzie już taka sama. Plany tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego przechodzą gruntowną zmianę, by odpowiedzieć na największe od dziesięcioleci wyzwanie dla Europy, jej mieszkańców, dla jej gospodarki” – wskazują organizatorzy jednej z największych imprez biznesowych w Europie środkowej.

W nową misję katowickiego kongresu wpisano “potępienie agresji i deklarację wsparcia działań, które mogą powstrzymać dramatyczny bieg wypadków oraz pomóc Ukrainie i Ukraińcom w godzinach historycznej próby”. Przedstawiciele organizatorów wydarzenia zwracają uwagę, iż z obecnej perspektywy sytuacja na Ukrainie wymaga “odpowiedniej analizy i wdrożenia realnych działań pomocowych w trakcie wojny i po jej zakończeniu”.

Deklaracja działania

“Środowisko Europejskiego Kongresu Gospodarczego – w to ani przez chwilę nie wątpiliśmy – podziela nasze odczucia i deklaruje chęć działania. Zachęcamy zatem wszystkich – przedsiębiorców, inwestorów, firmy w różny sposób związane z Ukrainą, młody polski biznes, organizacje gospodarcze, samorządy, ekspertów i doradców, by dzielili się z nami pomysłami, jak skutecznie pomóc Ukrainie – tu we wspólnej Europie i teraz – w najbliższych, być może najcięższych tygodniach” – podano we wtorkowym oświadczeniu.

Wszelkie sugestie dotyczące włączenia spraw dotyczących Ukrainy w agendę tegorocznego kongresu można zgłaszać przez formularz na stronie internetowej www.eecpoland.eu. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że “słowa, postawy i fakty” skłonią decydentów w regionie, Europie i na świecie, by – z wykorzystaniem nadzwyczajnych środków – “wywarli jak najszybciej zdecydowaną presję na agresora”.

“Naszym celem jest nie tylko odpowiednie umiejscowienie wsparcia dla Ukrainy w programie tegorocznego kongresu, ale doprowadzenie do działań, które będą realną pomocą teraz i w przyszłości. Chcemy stymulować przedstawicieli wszystkich szczebli administracji państwowej i samorządowej do podejmowania właściwych kroków i umożliwić im dialog między sobą i zainteresowanymi podmiotami. Deklarujemy zaangażowanie tu i teraz, ale także długofalowo, wpisując wsparcie dla Ukrainy w misję kongresu” – podsumowali organizatorzy.

Pierwotny scenariusz

W pierwotnym programie kongresu zaplanowano debaty dotyczące m.in. takich zagadnień jak odbudowa gospodarki po pandemii, rola młodych ludzi w kształtowaniu Europy, wpływ technologii na rozwój gospodarczy i społeczny, międzynarodowa współpraca gospodarcza czy perspektywy zrównoważonego rozwoju. Inne tematy to m.in. inflacja i jej wpływ na biznes, Pakiet Fit for 55, odnawialne źródła energii, ESG, wodór, e-mobilność w miastach i metropoliach, sztuczna inteligencja, Metaverse – nowy wirtualny świat, cyberbezpieczeństwo, Women leaders – kobiety w biznesie czy rynek NFT, czyli inwestowanie w unikatowe cyfrowe obiekty.

Europejskie Forum Młodych Liderów

Po raz pierwszy w formule wydarzenia towarzyszącego Kongresowi odbędzie się Europejskie Forum Młodych Liderów, z udziałem ok. 150 młodych aktywistów z krajów Europy oraz kilkuset studentów regionalnych uczelni i przedsiębiorców – uczestników Kongresu. Zaprezentują się także zwycięzcy adresowanego do startupów konkursu Start-up Challenge.

Do udziału w ubiegłorocznym Kongresie, organizowanym stacjonarnie i online, zarejestrowało się blisko 9 tys. uczestników, w tym 5,7 tys. biorących udział w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W internecie kongresowe debaty zostały odtworzone w czasie rzeczywistym 290 tys. razy.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do #PomagamUkrainie
css.php
Copyright © 2024