Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Europejski Zielony Ład: propozycje na rzecz ograniczanie marnotrawstwa żywności i tekstyliów

Europejski Zielony Ład: propozycje na rzecz ograniczanie marnotrawstwa żywności i tekstyliów
Bartłomiej Leśniewski
11.07.2023, o godz. 7:47
czas czytania: około 2 minut
0

Ograniczenie masy i liczby odpadów żywnościowych i tekstylnych znalazło się w pakiecie środków na rzecz zrównoważonego wykorzystania kluczowych zasobów naturalnych, zwiększający również odporność systemu żywnościowego i rolnictwa w UE.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Pakiet przyjęła pod koniec ub. tygodnia Komisja Europejska. „Podejmowane przez nas działania te przyniosą wszystkim długoterminowe korzyści gospodarcze, społeczne, zdrowotne i środowiskowe” – czytamy w komunikacie KE.

Żywność

Co roku w UE marnuje się prawie 59 mln ton żywności (131 kg/mieszkańca), a jej wartość rynkowa szacowana jest na 132 mld euro. Ponad połowa odpadów spożywczych (53 proc.) pochodzi z gospodarstw domowych. Na drugim miejscu jest sektor przetwórstwa i produkcji żywności (20 proc.).

„Walka z marnowaniem żywności przynosi potrójne korzyści: pozwala oszczędzać żywność przeznaczoną do spożycia przez ludzi, a tym samym przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego. Zapewnia oszczędności przedsiębiorstwom i konsumentom i zmniejsza wpływ produkcji i konsumpcji żywności na środowisko” – zapewnia Komisja Europejska.

Aby przyspieszyć postępy w UE Komisja proponuje, aby do 2030 r. ograniczyć o 10 proc. odpady żywnościowe w sektorze przetwórstwa i wytwarzania i o 30 proc. (per capita) łącznie w sektorze handlu detalicznego i konsumpcji (restauracje, usługi w sektorze żywienia i gospodarstwa domowe).

Tekstylia

Komisja zwraca uwagę, że odpady tekstylne również obciążają ograniczone zasoby naturalne. „Około 78 proc. odpadów tekstylnych nie jest segregowanych przez konsumentów i trafia do zmieszanych odpadów z gospodarstw domowych, które następnie są spalane lub składowane” – czytamy w komunikacie Komisji.

By temu przeciwdziałać Komisja proponuje wprowadzenie we wszystkich państwach członkowskich UE obowiązkowych i zharmonizowanych systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) dla tekstyliów. „Programy ROP odniosły sukces w poprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z kilku produktów, takich jak opakowania, baterie oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny. Producenci pokryją koszty zagospodarowania odpadów tekstylnych, co będzie dla nich również zachętą do ograniczania odpadów i zwiększania obiegu wyrobów tekstylnych w obiegu zamkniętym – projektowania lepszych produktów od samego początku” wyjaśnia Komisja Europejska w specjalnym komunikacie.

To, ile producenci zapłacą do systemu ROP, zostanie dostosowane na podstawie ekologiczności tekstyliów, zgodnie z zasadą znaną jako „ekomodulacja”. „Wspólne unijne zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta ułatwią również państwom członkowskim wdrożenie wymogu selektywnej zbiórki tekstyliów od 2025 r., zgodnie z obowiązującymi przepisami” – podkreśla Unia Europejska.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024