Upały dają się we znaki w Polsce. Długie przebywanie na słońcu grozi odwodnieniem. By temu zapobiec, firmy wodociągowe częstują przechodniów kranówką.

Podczas upałów nasze zapotrzebowanie na wodę rośnie. Jeśli na co dzień powinniśmy wypijać od 1 do 2 litrów wody, to przy wysokich temperaturach tę ilość należy podwoić, uważają lekarze. Woda jest  źródłem niezbędnych składników mineralnych, które tracimy, kiedy nasz organizm intensywnie się poci.

Firmy wodociągowe w Polsce od dłuższego czasu promują picie wody z kranu. Nic więc dziwnego, że proponują ją przechodniom w gorące dni.

Ochłodzenie z miejskich wodociągów

Dąbrowskie Wodociągi w każdy ciepły dzień lata na miejskiej plaży przy zbiorniku Pogoria 3 częstują wodą z dystrybutorów ludzi i ich psy (te oczywiście dostają wodę w miskach). Korzysta z niej nawet kilka tysięcy osób. To część większej kampanii “Piję wodę z kranu“, w ramach której Dąbrowskie Wodociągi przekonują, że woda z sieci jest smaczna, zdrowa i bezpieczna.

– Ta woda pochodzi w 80 proc. z ujęć głębinowych z obszaru jurajskiego, skąd wydobywana jest poprzez specjalne studnie z poziomu 100 metrów pod ziemią. Dlatego jest bogata w składniki mineralne, w tym m.in.: magnez, wapń, żelazo. Jest też bezpieczna: każdego miesiąca wykonujemy ok. 1300 badań jej jakości – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Kranówką można zaspokoić pragnienie także w Kielcach. W sześciu punktach w mieście (m.in. w Parku Żeromskiego i na Skwerze Szarych Szeregów) ustawione są poidełka. Można ją pić bez filtrowania, gotowania i uzdatniania, przypominają  Wodociągi Kieleckie.

Saturatory z wodą stoją też na ulicach Otwocka. To miasto, w którym zaczęła się ogólnopolska kampania marki DomoVita. Więcej na temat tej kampanii przeczytacie tutaj.

Jeszcze gorąco? Na szczęście są kurtyny

Na ulicach miast ulgę przynoszą też kurtyny wodne. Korzystają z nich nie tylko dzieci. Zraszacze bowiem nie przemoczą nas do bielizny, ale zapewnią orzeźwienie. Znajdziecie je w centralnych miejscach wielu miast m.in. Bydgoszczy, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Piotrkowie Trybunalskim czy Dąbrowie Górniczej.

Pamiętajmy o wodzie w upały. Jej brak grozi odwodnieniem, którego objawy to m.in.  senność, ból głowy czy problemy z jelitami.

Banner konferencja Suszenie osadów sciekowych 750 x 300

Czytaj więcej

Skomentuj