Reklama

envicon 2023 ad1a

FEAD apeluje o unijne zachęty do wykorzystywania surowców  z odzysku

FEAD apeluje o unijne zachęty do wykorzystywania surowców  z odzysku
Bartłomiej Leśniewski
13.08.2022, o godz. 10:22
czas czytania: około 1 minuty
0

Wzywamy do większego wsparcia publicznego dla wysiłków na rzecz zwiększenia rynków odzysku i recyklingu – czytamy w komunikacie FEAD (Europejska Federacja ds. Gospodarki Odpadami i Usług Środowiskowych). Zachęty dotyczyć mają przede wszystkim producentów energii z odpadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

“Kolejnym ważnym adresatem zachęt powinni być wytwórcy dóbr z różnych branż, wykorzystujący materiały pochodzące z recyklingu” – dodaje FEAD.

Zachęty finansowe

Federacja apeluje, aby wprowadzić zachęty finansowe, tj. obniżony podatek VAT na produkty, które powstają z materiałów pochodzących z recyklingu.

Kolejnym, prócz obniżki VAT, instrumentem miałoby być wykorzystanie tzw. systemu zielonych zamówień publicznych. W jego w ramach instytucje publiczne premiowałyby publiczne zakupy towarów, usługi i roboty budowlane, których negatywne oddziaływanie na środowisko jest mniejsze, właśnie dlatego, że materiały wykorzystywane do tworzenia dóbr i usług pochodziłyby z recyklingu.

“Proponujemy też, by inne środki mające pomóc w jej sprawie obejmowały obowiązkowe cele dotyczące zawartości materiałów pochodzących z recyklingu określone w prawodawstwie sektorowym” – czytamy w komunikacie FEAD.

Produkcja energii

Federacja domaga się także przyznania statusu odpadów biodegradowalnych (zachowanych w dyrektywie w sprawie energii odnawialnej) odpadom wykorzystywanym do produkcji energii.

“Ich przetwarzanie na energię należy uznać za działalność w znacznym stopniu przyczyniającą się do przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym” – zauważa FEAD.

Peter Kurt, prezes FED zaznaczył, że rola europejskiego sektora gospodarki odpadami w dekarbonizacji społeczeństwa, promowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym i tworzeniu niezależności energetycznej UE „musi być konsekwentnie uznawana w całym prawodawstwie UE”, a jej wymagania „jasno i realistycznie ustalone z holistycznym podejściem”.

Źródło: FEAD

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023