Dźwięk w przestrzeni miasta – to temat najnowszej edycji Katowice Street Art. W ramach festiwalu do miasta sfruną elektroniczne dzięcioły.

Już od 8 lat Katowice Street Art zmieniają charakter Katowic, wprowadzając do miasta prace najciekawszych przedstawicieli światowego street artu.

– Po edycjach, których znakiem rozpoznawczym były murale, a następnie instalacje w przestrzeni miasta i rezydencje artystyczne, festiwal przechodzi kolejną transformację – mówi Łukasz Kałębasiak z instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

Organizatorzy wydarzenia uznali, że tegoroczne działania powinny zostać poświęcone obszarom do tej pory nie zgłębianym, a mianowicie dźwiękowi w przestrzeni publicznej. To tym bardziej oczywiste, jako że Katowice są od 2015 r. Miastem Muzyki UNESCO.

Pierwszym gościem Katowice Street Art Urban Sound będzie włoski artysta multimedialny Marco Barotti, który po ukończeniu Akademii Jazzowej w Sienie skoncentrował się na działaniach łączących sztuki wizualne z dźwiękiem oraz interwencjach w środowisko naturalne oraz miejskie. Jego prace prezentowane były na międzynarodowych wystawach i w galeriach, m.in.: nGbK w Berlinie, Saatchi w Londynie czy Futurium w Berlinie.

Artysta zaprezentuje instalację dźwiękowych “The Woodpeckers”, czyli “Dzięcioły”. Elektroniczne dzięcioły, które w najbliższy weekend pojawią się na katowickich ulicach i w parkach, a w czasie rzeczywistym przekształcać będą fale radiowe telefonów komórkowych czy innych urządzeń bezprzewodowych w perkusyjne dźwięki. W efekcie powstanie generatywna kompozycja akustyczna, której forma ulegać będzie ciągłej transformacji w zależności od wybranej przez artystę lokalizacji.

Czytaj więcej

Skomentuj