– Szanowni Państwo, już 14-15 października rusza Forum Recyklingu. Jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze w Polsce wydarzenie związane z tematyką recyklingu. Osobiście chciałbym Państwa zaprosić na prowadzony przeze mnie panel zatytułowany „Rosnący potencjał biorecyklingu” – mówi prof. Dach, wskazując na znaczenie tego tematu. Zaznacza, że biorecykling w Polsce jest obecnie na fali wzrostu, w dużej mierze dzięki politykom Unii Europejskiej, w tym Europejskiemu Zielonemu Ładowi, a także potrzebom samorządów w zakresie zrównoważonego gospodarowania odpadami.
Wyzwania i możliwości rynku biogazu i biometanu
Jednym z głównych tematów dyskusji będzie rozwój rynku biogazu i biometanu w Polsce. Jak podkreśla prof. Dach – rozwój do tej pory przebiegał dość wolno, natomiast stoimy w obliczu potężnego wzrostu, który wynika z wielu przyczyn, zarówno z konieczności wdrażania nowych zasad gospodarki odpadami, jak i potrzeby zazielenienia transportu lokalnego.
W kontekście tych wyzwań biometan odgrywa kluczową rolę, oferując samorządom możliwość wykorzystania go jako ekologicznego paliwa w lokalnym transporcie, zwłaszcza jako alternatywa dla technologii elektrycznych.
-Proszę Państwa, rozmawiając z wieloma władzami gmin czy powiatów, gdzie oni sami przyznawali, że biometan, transport oparty na własnym biometanie sprężonym do formy bio-CNG jest najlepszą alternatywą w zazielenieniu transportu lokalnego – dodaje prof. Dach.
Funkcjonujące instalacje
Panel będzie również okazją do rozmów na temat funkcjonujących instalacji i wykorzystania produktów z procesów biologicznych. Prof. Dach zapowiada, że omówione zostaną dwie najnowsze instalacje w Polsce – pracująca w pełni na odpadach kuchennych w ZUOK „Orli Staw” oraz pierwsza biometanownia, produkująca około jednego miliona metrów sześciennych metanu rocznie. – Myślę, że tutaj pan Piotr Szewczyk udzieli ciekawych informacji – mówi prof. Dach, odnosząc się do doświadczeń związanych z funkcjonowaniem tych instalacji.
Bioodpady a poprawa jakości gleby
Podczas panelu poruszone zostaną również zagadnienia związane z wykorzystaniem bioodpadów do poprawy jakości gleby. Biorecykling może bowiem przyczynić się do poprawy struktury gleby, a także jej zdolności retencyjnych, co ma szczególne znaczenie w obliczu zmian klimatycznych i rosnących problemów z suszą.
Prof. Dach zwraca uwagę na potrzebę efektywnego recyklingu bioodpadów: – Powiedzmy sobie wprost, w zasadzie biorecykling bioodpadów jest jedynym sensownym wyjściem.
Biorecykling – przyszłość gospodarki odpadami
Panel “Rosnący potencjał biorecyklingu” to wyjątkowa okazja, by zrozumieć, jak biorecykling może wpłynąć na przyszłość gospodarki odpadami w Polsce. Prof. Dach i zaproszeni eksperci przedstawią perspektywy rozwoju biogazu i biometanu oraz możliwości, jakie niesie ze sobą ich wykorzystanie.
W panelu “Rosnący potencjał biorecyklingu” udział wezmą:
1. Prof. dr hab. inż. Jacek Dach – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (moderator)
2. Grzegorz Falkus – BIOKOMPO
3. Andrzej Sobolak – Prezes Zarządu, Stowarzyszenie na rzecz recyklingu bioodpadów BIORECYKLING
4. Piotr Szewczyk – Rada RIPOK, ZUOK „Orli Staw”
5. Dr inż. Hanna Waliszewska – Ekspert operacyjny, Sekcja Współpracy z Ekspertami Zewnętrznymi, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
6. Kamil Kozłowski – Prezes Zarządu, Biogas Technology Sp. z o.o.
7. Miłosz Krzymiński – Dyrektor Rozwoju Rynku Biogazu i Biometanu, KWE AB Energy Polska
Zaproszenie prof. Dacha nie pozostawia wątpliwości, że panel ten stanowić będzie istotny punkt tegorocznego Forum Recyklingu. Wydarzenie to z pewnością przyczyni się do wzmocnienia dialogu na temat przyszłości biorecyklingu w Polsce.
Komentarze (0)