Forum Recyklingu 2024: Rosnący potencjał biorecyklingu

Forum Recyklingu 2024: Rosnący potencjał biorecyklingu
E. M.
07.10.2024, o godz. 12:50
czas czytania: około 3 minut
0

Już 15 października odbędzie się panel dyskusyjny zatytułowany "Rosnący potencjał biorecyklingu" podczas Forum Recyklingu, które jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Polsce poświęconych tematyce gospodarki odpadami i recyklingu. Moderator panelu, prof. dr hab. inż. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zaprasza do udziału w dyskusji nad przyszłością biorecyklingu oraz jego rolą w rozwijającym się rynku biogazu i biometanu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Szanowni Państwo, już 14-15 października rusza Forum Recyklingu. Jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze w Polsce wydarzenie związane z tematyką recyklingu. Osobiście chciałbym Państwa zaprosić na prowadzony przeze mnie panel zatytułowany „Rosnący potencjał biorecyklingu” – mówi prof. Dach, wskazując na znaczenie tego tematu. Zaznacza, że biorecykling w Polsce jest obecnie na fali wzrostu, w dużej mierze dzięki politykom Unii Europejskiej, w tym Europejskiemu Zielonemu Ładowi, a także potrzebom samorządów w zakresie zrównoważonego gospodarowania odpadami.

Wyzwania i możliwości rynku biogazu i biometanu

Jednym z głównych tematów dyskusji będzie rozwój rynku biogazu i biometanu w Polsce. Jak podkreśla prof. Dach – rozwój do tej pory przebiegał dość wolno, natomiast stoimy w obliczu potężnego wzrostu, który wynika z wielu przyczyn, zarówno z konieczności wdrażania nowych zasad gospodarki odpadami, jak i potrzeby zazielenienia transportu lokalnego.

W kontekście tych wyzwań biometan odgrywa kluczową rolę, oferując samorządom możliwość wykorzystania go jako ekologicznego paliwa w lokalnym transporcie, zwłaszcza jako alternatywa dla technologii elektrycznych.

-Proszę Państwa, rozmawiając z wieloma władzami gmin czy powiatów, gdzie oni sami przyznawali, że biometan, transport oparty na własnym biometanie sprężonym do formy bio-CNG jest najlepszą alternatywą w zazielenieniu transportu lokalnego – dodaje prof. Dach.

Funkcjonujące instalacje

Panel będzie również okazją do rozmów na temat funkcjonujących instalacji i wykorzystania produktów z procesów biologicznych. Prof. Dach zapowiada, że omówione zostaną dwie najnowsze instalacje w Polsce – pracująca w pełni na odpadach kuchennych w ZUOK „Orli Staw” oraz pierwsza biometanownia, produkująca około jednego miliona metrów sześciennych metanu rocznie. – Myślę, że tutaj pan Piotr Szewczyk udzieli ciekawych informacji – mówi prof. Dach, odnosząc się do doświadczeń związanych z funkcjonowaniem tych instalacji.

Bioodpady a poprawa jakości gleby

Podczas panelu poruszone zostaną również zagadnienia związane z wykorzystaniem bioodpadów do poprawy jakości gleby. Biorecykling może bowiem przyczynić się do poprawy struktury gleby, a także jej zdolności retencyjnych, co ma szczególne znaczenie w obliczu zmian klimatycznych i rosnących problemów z suszą.

Prof. Dach zwraca uwagę na potrzebę efektywnego recyklingu bioodpadów: – Powiedzmy sobie wprost, w zasadzie biorecykling bioodpadów jest jedynym sensownym wyjściem.

Biorecykling – przyszłość gospodarki odpadami

Panel “Rosnący potencjał biorecyklingu” to wyjątkowa okazja, by zrozumieć, jak biorecykling może wpłynąć na przyszłość gospodarki odpadami w Polsce. Prof. Dach i zaproszeni eksperci przedstawią perspektywy rozwoju biogazu i biometanu oraz możliwości, jakie niesie ze sobą ich wykorzystanie.

W panelu “Rosnący potencjał biorecyklingu” udział wezmą:
1. Prof. dr hab. inż. Jacek Dach – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (moderator)
2. Grzegorz Falkus – BIOKOMPO
3. Andrzej Sobolak – Prezes Zarządu, Stowarzyszenie na rzecz recyklingu bioodpadów BIORECYKLING
4. Piotr Szewczyk – Rada RIPOK, ZUOK „Orli Staw”
5. Dr inż. Hanna Waliszewska – Ekspert operacyjny, Sekcja Współpracy z Ekspertami Zewnętrznymi, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
6. Kamil Kozłowski – Prezes Zarządu, Biogas Technology Sp. z o.o.
7. Miłosz Krzymiński – Dyrektor Rozwoju Rynku Biogazu i Biometanu, KWE AB Energy Polska

Zaproszenie prof. Dacha nie pozostawia wątpliwości, że panel ten stanowić będzie istotny punkt tegorocznego Forum Recyklingu. Wydarzenie to z pewnością przyczyni się do wzmocnienia dialogu na temat przyszłości biorecyklingu w Polsce.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Forum Recyklingu 2024
css.php
Copyright © 2024