1 / 2

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) rozpoczęła intensywne działania w ramach zapewnienia zatrudnienia i zamieszkania dla uchodźców z Ukrainy w Polsce. Już dziś FPP gwarantuje 250 miejsc pracy i przygotowuje kolejne.

Ponadto FPP zapewni pomoc psychologiczną oraz zorganizuje miejsca dziennej opieki nad dziećmi. Obecnie FPP przygotowuje również pakiet rozwiązań ułatwiających zatrudnienie obywateli Ukrainy.

Jest bardzo dużo pytań w zakresie dokumentacji dla cudzoziemców – osoby które uciekają przed wojną nie muszą się nigdzie rejestrować, ani martwić się o sprawy dokumentacyjne. Nie muszą więc rejestrować się w punktach recepcyjnych czy składać jakiekolwiek wnioski legalizujące pobyt. Ci obywatele Ukrainy, którzy przebywają w Polsce a ich dokumenty utraciły ważność również nie muszą wyjeżdżać z kraju.

Łatwiej o edukację i pracę

FPP wspiera naród ukraiński i skierowała do polskiego rządu postulaty o pilne wprowadzenie pakietu rozwiązań, zapewniających ułatwienie dostępu do pracy i edukacji w Polsce dla obywateli Ukrainy oraz ich rodzin. Ponadto FPP oferuje bezpłatną pomoc dla wszystkich potrzebujących w zakresie legalizacji dokumentów, zatrudnienia i organizacji pobytu w Polsce.

– Jako przedsiębiorcy robimy to, na czym znamy się najlepiej – zapewniamy pracę. Skupiliśmy się na błyskawicznym zapewnieniu bytu setkom tysięcy uchodźców, którzy przybywają do Polski – naszą granicę przekroczyło już ponad 281 tys. osób, a liczba ta szybko rośnie. To realna pomoc, obejmująca pełen pakiet: zapewnienie zamieszkania, zatrudnienia, opieki dziennej dla dzieci, pomocy psychologicznej, a także pełnego wsparcia w zakresie legalizacji pobytu w Polsce. Zgłaszają się do nas setki potrzebujących i obecnie rozbudowujemy biuro obsługi tych zgłoszeń. Mamy nadzieję, że nasze wsparcie pozwoli na sprawną i efektywną organizację pobytu tych osób w Polsce – podkreśla Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Postulaty FPP

Postulaty Federacji Przedsiębiorców Polskich objęły m.in.:

  • Pozwolenie na wjazd do Polski bez formalności rodzin obywateli Ukrainy legalnie przebywających w Polsce
  • Możliwość wjazdu w pierwszej kolejności dzieci oraz osób starszych na podstawie udokumentowanej tożsamości, bez wymagań niezbędnych w tej chwili – czyli podstawy ubezpieczenia, posiadanych środków finansowych, wizy bądź paszportu biometrycznego
  • Zapewnienie darmowych szczepień przeciwko COVID-19, opieki zdrowotnej i pomocy psychologicznej
  • Zapewnienie darmowej nauki języka polskiego
  • Przygotowanie miejsc pracy i ułatwienie dostępu do rynku pracy, zwłaszcza w zakresie wymaganych formalności
  • Szybkie procedury nostryfikacji dyplomów – a tym samym łatwiejszy dostęp do pracy i wykonywania wyuczonych zawodów
  • Stworzenie platformy dla pracodawców zgłaszających potrzeby kadrowe dla obywateli Ukrainy w języku polskim i ukraińskim
  • Integracja z rodzinami zamiast obozów dla uchodźców
  • Maksymalny dostęp do darmowej edukacji dla dzieci i młodzieży
  • Wysyłanie transportów humanitarnych na Ukrainę z ciepła odzieżą, lekami, kocami, opatrunkami, żywnością z długim terminem przydatności, artykułów dla dzieci i niemowląt

Czytaj więcej

Skomentuj