Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

FPP za powołaniem pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej

FPP za powołaniem pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej
cza/PAP
23.01.2024, o godz. 15:55
czas czytania: około 2 minut
0

Federacja Przedsiębiorców Polskich postuluje powołanie Pełnomocnika Rządu ds. Inwestycji Związanych z Transformacją Energetyczną w randze wiceministra, podsekretarza lub sekretarza stanu dla koordynacji całego procesu transformacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W przekazanym PAP stanowisku Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) ocenia, że bez należytej koordynacji, gwarantującej spójność działań i inwestycji, setki miliardów złotych wydane do końca obecnej dekady na transformację energetyczną mogą zostać zmarnowane. Dlatego po przeprowadzeniu szerokich konsultacji ze środowiskiem inwestorów i wykonawców oraz analizując europejskie sposoby prowadzenia procesu transformacji energetycznej, Federacja postuluje powołanie Pełnomocnika Rządu ds. Inwestycji Związanych z Transformacją Energetyczną.

Rozproszenie decyzyjne

Jak wskazuje FPP, odblokowane środki unijne stwarzają historyczną szansę na przeprowadzenie w Polsce transformacji energetycznej, niezbędnej do utrzymania konkurencyjności gospodarki. Jednak nawet największe projekty nie będą efektywne bez odpowiedniej koordynacji, a punktowe inwestycje, np. w OZE, nie zrealizują swojego potencjału, jeśli nie staną się elementem szerszego systemu, obejmującego m.in. sieci przesyłowe i magazyny energii. Federacja zwraca uwagę, że obecnie kompetencje w zakresie planowania i realizacji projektów związanych z transformacją energetyczną są ulokowane w co najmniej sześciu ministerstwach, co sprawia, że niezbędna jest właściwa koordynacja.

Pewne inwestycje w efektywność energetyczną lub nowe źródła energii muszą być częścią szerszego ekosystemu w wymiarze ekonomicznym, aby wykazywały trwałą opłacalność – przekonuje FPP. Nie można tego zagwarantować w warunkach rozproszonego i nieskoordynowanego planowania. Procesem transformacji energetycznej w Polsce zarządza szereg różnych instytucji: ministerstwa klimatu, funduszy, MAP, ministerstwo infrastruktury, a także nowo powstałe Ministerstwo Przemysłu.

W ocenie organizacji istnieje ryzyko, że w warunkach takiego rozproszenia kompetencyjnego, pełen potencjał środków przeznaczonych na transformację zostanie wykorzystany. Należy rozwiązać ten problem, zanim projekty nie wejdą w fazę faktycznej realizacji, a ewentualne zmiany dostosowawcze zaczną generować poważne koszty – podkreśla FPP. Zdaniem jej przedstawicieli, trzeba zapewnić koordynację działań na odpowiednim szczeblu administracyjnym.

Koszty transformacji

Jak przypomina organizacja, szacowane koszty transformacji to ok. 600 mld zł w horyzoncie do 2030 r. Tymczasem odblokowane zostały już fundusze z programu RePowerEU, otwiera się również droga do wykorzystania pozostałych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Do dyspozycji będą również środki w ramach wieloletniego budżetu UE – dodaje.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024