Podczas prac ziemnych na centralnym placu dawnej Białej Krakowskiej, obecnie wschodniej części Bielska-Białej, odkryto pozostałości dawnych obiektów miejskich. Jednym z nich może być podmurówka najstarszego, XVIII-w. ratusza – podał bielski magistrat.

„Obiekt ten powstał ok. 1750 r. Była to pierwsza siedziba władz Białej, która w 1723 r. uzyskała prawa miejskie. Według przekazów historycznych w rejonie znaleziska znajdowały się ratusz, waga miejska i karczma. Co udało się wykopać i oznaczyć, dowiemy się wkrótce, gdy wypowiedzą się archeolodzy prowadzący nadzór nad modernizacją pl. Wojska Polskiego” – poinformował Jacek Kachel z wydziału prasowego urzędu miejskiego w Bielsku-Białej.

Przestrzeń do wypoczynku

Prace przy przebudowie placu ruszyły jesienią ub.r. Docelowo nowa jego przestrzeń, która dotychczas niemal w całości zajęta była przez parkingi, ma zachęcać do wypoczynku i wspólnego uczestnictwa w kulturalnym i edukacyjnym życiu miasta. Całość będzie nawiązywała do historycznego charakteru tej części miasta. Na placu pojawią się ogródki gastronomiczne, trakt spacerowy, ławeczki oraz fontanna. Całość dopełni zieleń wkomponowana w elementy małej architektury oraz dwa rzędy drzew. Nowy plac Wojska Polskiego ma zostać oddany do użytku jeszcze w br.

Rynek główny

Plac został wytyczony w 1723 r. jako główny rynek lokowanej wówczas Białej Krakowskiej. Najstarsze obecnie kamienice wokół niego pochodzą z początku XIX w. Przy nim stoi m.in. drugi ratusz bialski oraz secesyjna kamienica Pod Żabami.

Czytaj więcej

Skomentuj