Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Fragmenty ratusza odnalezione w Bielsko-Białej

Fragmenty ratusza odnalezione w Bielsko-Białej
PAP/jw
04.02.2022, o godz. 10:54
czas czytania: około 1 minuty
0

Podczas prac ziemnych na centralnym placu dawnej Białej Krakowskiej, obecnie wschodniej części Bielska-Białej, odkryto pozostałości dawnych obiektów miejskich. Jednym z nich może być podmurówka najstarszego, XVIII-w. ratusza – podał bielski magistrat.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

„Obiekt ten powstał ok. 1750 r. Była to pierwsza siedziba władz Białej, która w 1723 r. uzyskała prawa miejskie. Według przekazów historycznych w rejonie znaleziska znajdowały się ratusz, waga miejska i karczma. Co udało się wykopać i oznaczyć, dowiemy się wkrótce, gdy wypowiedzą się archeolodzy prowadzący nadzór nad modernizacją pl. Wojska Polskiego” – poinformował Jacek Kachel z wydziału prasowego urzędu miejskiego w Bielsku-Białej.

Przestrzeń do wypoczynku

Prace przy przebudowie placu ruszyły jesienią ub.r. Docelowo nowa jego przestrzeń, która dotychczas niemal w całości zajęta była przez parkingi, ma zachęcać do wypoczynku i wspólnego uczestnictwa w kulturalnym i edukacyjnym życiu miasta. Całość będzie nawiązywała do historycznego charakteru tej części miasta. Na placu pojawią się ogródki gastronomiczne, trakt spacerowy, ławeczki oraz fontanna. Całość dopełni zieleń wkomponowana w elementy małej architektury oraz dwa rzędy drzew. Nowy plac Wojska Polskiego ma zostać oddany do użytku jeszcze w br.

Rynek główny

Plac został wytyczony w 1723 r. jako główny rynek lokowanej wówczas Białej Krakowskiej. Najstarsze obecnie kamienice wokół niego pochodzą z początku XIX w. Przy nim stoi m.in. drugi ratusz bialski oraz secesyjna kamienica Pod Żabami.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023