W wydarzeniu wziął udział prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Islandii Guðni Thorlacius Jóhannesson. Budżet całkowity programu to 164,7 mln euro, z których 140 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro wkład krajowy.
Umowy na realizację programu na początku lutego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zostały podpisane przez szefową resortu funduszy i polityki regionalnej Małgorzatę Jarosińska-Jedynak, ministra klimatu Michała Kurtykę i ambasadora Norwegii Olava Myklebust.
Bezzwrotna pomoc finansowa
Norweski Mechanizm Finansowy (tzw. Fundusze Norweskie) to bezzwrotna forma pomocy zagranicznej przyznawanej przez Norwegię nowym państwom członkowskim UE od 2004 r. W zamian za pomoc finansową Norwegia może korzystać z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie jest członkiem UE. Obecnie wdrażana edycja (2014-2021) Funduszy Norweskich jest trzecią z kolei.
– Program stanowi odpowiedź na jakże ważne wyzwanie wpływu działalności człowieka na zmiany w środowisku naturalnym – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda. W ramach dwóch poprzednich edycji w Polsce, w latach 2004-2009 oraz 2009-2014 fundusze posłużyły do zrealizowania ok. 2,7 tys. projektów.
Nie tylko dla samorządów
O dofinansowanie z Funduszy Norweskich mogą się starać: samorządy, przedsiębiorcy, instytucje naukowe i organizacje pozarządowe. W zależności od obszaru programowego poziom dofinansowania stanowi 45-100 proc.
Ze 164 mln euro na łagodzenie i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, 140 mln euro to fundusze pochodzące z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Środki zostaną przeznaczone na projekty OZE, efektywności energetycznej, łagodzenia zmian klimatu i ograniczenia narażenia na tego typu zmiany oraz środowiska naturalnego i ekosystemów. Pierwsze nabory projektów ruszają na początku kwietnia.
Komentarze (0)