Gdańsk buduje zbiornik retencyjny Jaśkowa Dolina

Gdańsk buduje zbiornik retencyjny Jaśkowa Dolina
R.G.
08.03.2023, o godz. 14:24
czas czytania: około 3 minut
0

Jak informują gdańskie władze samorządowe, w mieście tym trwają intensywne prace przy budowie zbiornika retencyjnego Jaśkowa Dolina. 18 marca br. ruszyć ma montaż kolektorów pod jezdnią. Od tego też dnia wprowadzona zostanie zmiana w organizacji ruchu w ulicy Jaśkowa Dolina. Koszt inwestycji to ponad 11 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej wynosi ponad 9 mln.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Zbiornik Jaśkowa Dolina to kolejny projekt w ramach naszego programu przeciwpowodziowego  – wyjaśnia zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak. –  Ważny element związany z retencją, przede wszystkim, Wrzeszcza. Wartość tego projektu to 11 milionów złotych, z czego 9 milionów złotych finansuje Unia Europejska.

Blisko 10 tys. m³ pojemności

Docelowo, zbiornik Jaśkowa Dolina ma mieć pojemność 9261 m³. Głównym celem budowy zbiornika jest retencjonowanie i odprowadzenie wody z opadów nawalnych, do istniejącej kanalizacji deszczowej. Obiekt zostanie zlokalizowany w obszarze potoku Jaśkowego.

Retencja i rekreacja

Nowy zbiornik łączyć ma funkcje przeciwpowodziowe z rekreacyjnymi. Stąd też, przy północnym jego brzegu, powstać ma cypel na którym zamontowana zostanie drewniana altana.

Natomiast walory południowego brzegu podkreślać ma wysunięty nad lustro wody pomost z widokiem na urokliwą Jaśkową Dolinę.

Zieleń kluczowym elementem

– W związku z powyższym, kwestie odpowiedniego urządzenia zieleni mają dla nas kluczowe znaczenie – zapewnia prezydent Piotr Grzelak. – Dlatego też, przy realizacji tej inwestycji stawiamy przede wszystkim na ochronę drzewostanów.

Unijny projekt i wykonawca

Wykonawcą inwestycji ma być konsorcjum firm, którego liderem jest firma Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe „BIMEL” Sp. z o.o.

Inwestycja jest częścią projektu pn.: „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – Miasto Gdańsk”.

Dodajmy, że w ubiegłych latach zakończyły się inne składowe projektu, czyli: budowa kanalizacji deszczowej  w rejonie ul. Grottgera, Bażyńskiego, Tetmajera, Kasprowicza, budowa zbiornika retencyjnego Strzelniczka II wraz z regulacją potoku Strzelniczka pomiędzy zbiornikami retencyjnymi Strzelniczka II i Budowlanych II oraz budowa Rowu M-4.

Instalacja i łączenie kolektorów

Rozpoczynający się 18 marca br. etap prac polegać ma na połączeniu istniejącego kolektora kanalizacji deszczowej w ulicy Jaśkowa Dolina ze zbiornikiem. W tym celu powstać mają dwie budowle hydrotechniczne w ulicy Jaśkowa Dolina – będzie to komora wlotowa i komora wylotowa z kanalizacji deszczowej.

Komory zostaną połączone ze zbiornikiem rurami o średnicy 1000 mm. Jak zauważają realizatorzy inwestycji, jest to rura o znacznych rozmiarach, przez co koniecznością jest usunięcie zinwentaryzowanych wcześniej kolizji tych rur z siecią wodociągową i kanalizacją sanitarną.

I dopiero po zainstalowaniu nowych komór kolektorowych możliwe będzie odtworzenie nawierzchni ulicy Jaśkowa Dolina, tamtejszej ścieżki rowerowej i chodnika.

Prace mają trwać przez około 3,5 miesiąca, czyli do 30 czerwca br.

Jednak już 11 marca br. wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się po prawej stronie ul. Migowskiej

Zmiany w organizacji ruchu

Natomiast wraz z rozpoczęciem montażu kolektorów, w układzie ulic Migowska – Jaśkowa Dolina wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Od soboty, 18 marca br., mieszkańcy gdańskiej aglomeracji miejskiej muszą się też liczyć ze zmianami w przebiegu i rozkładu linii autobusowych 127, 162  i 262 oraz linii nocnej N2.

Zawieszona zostanie obsługa przystanków „Strzelnica” (n/ż) 01 i Falista (n/ż) 01.

A na planowanej trasie objazdowej uruchomione będą przystanki zastępcze: „Strzelnica” (n/ż) 91 i Falista (n/ż) 91.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025