Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Gdańsk buduje zbiornik retencyjny Jaśkowa Dolina

Gdańsk buduje zbiornik retencyjny Jaśkowa Dolina
R.G.
08.03.2023, o godz. 14:24
czas czytania: około 3 minut
0

Jak informują gdańskie władze samorządowe, w mieście tym trwają intensywne prace przy budowie zbiornika retencyjnego Jaśkowa Dolina. 18 marca br. ruszyć ma montaż kolektorów pod jezdnią. Od tego też dnia wprowadzona zostanie zmiana w organizacji ruchu w ulicy Jaśkowa Dolina. Koszt inwestycji to ponad 11 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej wynosi ponad 9 mln.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– Zbiornik Jaśkowa Dolina to kolejny projekt w ramach naszego programu przeciwpowodziowego  – wyjaśnia zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak. –  Ważny element związany z retencją, przede wszystkim, Wrzeszcza. Wartość tego projektu to 11 milionów złotych, z czego 9 milionów złotych finansuje Unia Europejska.

Blisko 10 tys. m³ pojemności

Docelowo, zbiornik Jaśkowa Dolina ma mieć pojemność 9261 m³. Głównym celem budowy zbiornika jest retencjonowanie i odprowadzenie wody z opadów nawalnych, do istniejącej kanalizacji deszczowej. Obiekt zostanie zlokalizowany w obszarze potoku Jaśkowego.

Retencja i rekreacja

Nowy zbiornik łączyć ma funkcje przeciwpowodziowe z rekreacyjnymi. Stąd też, przy północnym jego brzegu, powstać ma cypel na którym zamontowana zostanie drewniana altana.

Natomiast walory południowego brzegu podkreślać ma wysunięty nad lustro wody pomost z widokiem na urokliwą Jaśkową Dolinę.

Zieleń kluczowym elementem

– W związku z powyższym, kwestie odpowiedniego urządzenia zieleni mają dla nas kluczowe znaczenie – zapewnia prezydent Piotr Grzelak. – Dlatego też, przy realizacji tej inwestycji stawiamy przede wszystkim na ochronę drzewostanów.

Unijny projekt i wykonawca

Wykonawcą inwestycji ma być konsorcjum firm, którego liderem jest firma Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe „BIMEL” Sp. z o.o.

Inwestycja jest częścią projektu pn.: „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – Miasto Gdańsk”.

Dodajmy, że w ubiegłych latach zakończyły się inne składowe projektu, czyli: budowa kanalizacji deszczowej  w rejonie ul. Grottgera, Bażyńskiego, Tetmajera, Kasprowicza, budowa zbiornika retencyjnego Strzelniczka II wraz z regulacją potoku Strzelniczka pomiędzy zbiornikami retencyjnymi Strzelniczka II i Budowlanych II oraz budowa Rowu M-4.

Instalacja i łączenie kolektorów

Rozpoczynający się 18 marca br. etap prac polegać ma na połączeniu istniejącego kolektora kanalizacji deszczowej w ulicy Jaśkowa Dolina ze zbiornikiem. W tym celu powstać mają dwie budowle hydrotechniczne w ulicy Jaśkowa Dolina – będzie to komora wlotowa i komora wylotowa z kanalizacji deszczowej.

Komory zostaną połączone ze zbiornikiem rurami o średnicy 1000 mm. Jak zauważają realizatorzy inwestycji, jest to rura o znacznych rozmiarach, przez co koniecznością jest usunięcie zinwentaryzowanych wcześniej kolizji tych rur z siecią wodociągową i kanalizacją sanitarną.

I dopiero po zainstalowaniu nowych komór kolektorowych możliwe będzie odtworzenie nawierzchni ulicy Jaśkowa Dolina, tamtejszej ścieżki rowerowej i chodnika.

Prace mają trwać przez około 3,5 miesiąca, czyli do 30 czerwca br.

Jednak już 11 marca br. wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się po prawej stronie ul. Migowskiej

Zmiany w organizacji ruchu

Natomiast wraz z rozpoczęciem montażu kolektorów, w układzie ulic Migowska – Jaśkowa Dolina wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Od soboty, 18 marca br., mieszkańcy gdańskiej aglomeracji miejskiej muszą się też liczyć ze zmianami w przebiegu i rozkładu linii autobusowych 127, 162  i 262 oraz linii nocnej N2.

Zawieszona zostanie obsługa przystanków „Strzelnica” (n/ż) 01 i Falista (n/ż) 01.

A na planowanej trasie objazdowej uruchomione będą przystanki zastępcze: „Strzelnica” (n/ż) 91 i Falista (n/ż) 91.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024