Gdańsk chce sam zarządzać wodą i ściekami. Po 30 latach przejmuje spółkę Saur Neptun Gdańsk

Gdańsk chce sam zarządzać wodą i ściekami. Po 30 latach przejmuje spółkę Saur Neptun Gdańsk
szp
15.09.2021, o godz. 11:58
czas czytania: około 2 minut
0

Dobiega końca współpraca miasta i grupy SAUR. Gdańsk przejmuje pełną kontrolę nad zaopatrzeniem w wodę i odbiór ścieków. Odkupienie udziałów ma kosztować 45 mln zł. – Jesteśmy zadowoleni z osiągniętych celów, ale jednocześnie przekonani, że 30 lat po transformacji mamy wiedzę, umiejętności i środki, aby kontynuować usługi dla mieszkańców samodzielnie – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Prezydent Gdańska nakazała przejęcie pełnej kontroli nad systemem wodno-kanalizacyjnym w Gdańsku. – Postawiłam jeden podstawowy cel: bezpieczeństwo i ciągłość dostaw wody i odbioru ścieków w okresie przejściowym oraz po przejęciu kontroli nad systemem – mówi Aleksandra Dulkiewicz.

W 1992 r. woda dostarczana mieszkańcom tylko w 8% spełniała normy wymagane prawem. Aktualnie  to 100%. Według badań Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych UG, 49% mieszkańców deklaruje, że pije wodę z kranu, a 90% mieszkańców pozytywnie ocenia jakość dostarczanej wody.

Kontrakt ze spółką zakłada podjęcie rozmów na rok przed jego zakończeniem, czyli w styczniu 2022. rozmowy podjęto wcześniej ze względu – jak to określił zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak – dbałości o zabezpieczenie interesów mieszkańców miasta.

– Przed przystąpieniem do rozmów analizowaliśmy wszystkie możliwe warianty i wybraliśmy absolutnie najkorzystniejszy dla użytkowników systemu. Wariant zakupu akcji jest wariantem ograniczającym ryzyka organizacyjne i prawne, oraz, co bardzo ważne, zapewniającym pełne wykorzystanie fachowego zespołu ponad pół tysiąca osób, oraz know-how zbudowanego w spółce SNG – mówił.

Miasto zapewnia, że zmiana właściciela nie wpłynie na charakter działalności spółki i zatrudnienie ok. 550 jej pracowników: operatorów ujęć wody, odpowiadających za bezpieczeństwo dostaw, operatorów oczyszczalni ścieków, dyspozytorów systemu, mistrzów i inżynierów odpowiadających za naprawy i utrzymanie sieci, laborantów, pracowników obsługa klienta, pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego, zespołów automatyków i energetyków dbających o bezpieczeństwo funkcjonujących obiektów.

Podczas najbliższej sesji radni będą dyskutowali o zmianie w Wieloletniej Prognozie Finansowej, która pozwoli na pozyskanie środków na transakcje. Miasto chce zabezpieczyć w sumie 45 mln zł.

Umowa współpracy z francuską korporacją została podpisana w 1992 roku. Miasto wniosło do spółki aport rzeczowy, w postaci nieruchomości, środków oraz ówczesnych narzędzi pracy (bez sieci wodociągowo-kanalizacyjnej), a francuska grupa SAUR wkład finansowy, który pozwolił jej na objęcie 51% udziałów w Saur Neptun Gdańsk.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024