Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Gdańsk jak Londyn, Paryż czy Berlin. Miasto otrzymało "certyfikat smart city"

Gdańsk jak Londyn, Paryż czy Berlin. Miasto otrzymało
jwo
25.09.2017, o godz. 8:36
czas czytania: około 2 minut
0

Gdańsk otrzymało certyfikat ISO 37120. Jest on przyznawany miastom o wyjątkowo wysokiej jakości życia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Certyfikat ISO 37120 ocenia usługi miejskie i jakość życia na podstawie określonych 100 wskaźników. Dzięki temu mieszkańcy mogą porównać jakość życia w Gdańsku z innymi miastami.

Sprawdzane jest m.in. to, ile wynosi budżet miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczba firm (także w przeliczeniu na liczbę mieszkańców), stosunek liczby uczniów do liczby nauczycieli w szkołach podstawowych, ściągalność podatków lokalnych, liczba lekarzy i policjantów czy roczna liczba podróży transportem publicznym w przeliczeniu do liczby mieszkańców.

– Norma ISO 37120 nazywana jest też normą Smart City. Została ona opublikowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, a następnie, w 2017 roku, przez Polski Komitet Normalizacyjny – podkreśla Katarzyna Drozd-Wiśniewska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej w gdańskim magistracie.

Gdańsk. Konferencja w sprawie uzyskania przez magistrat certyfikatu ISO.
Nz. Katarzyna Drozd-Wiśniewska-Referat Polityki Gospodarczej, Wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Jacek Papiński-Dyrektor Pionu Certyfikacji PRS. S.A i Michał Gałecki-Auditor Wiodący PRS. S.A.

– Norma ISO pozwala nam skutecznie zarządzać miastem na podstawie wiarygodnych danych. Dzięki niej możemy też porównywać się z innymi miastami.

Wspomniane 100 wskaźników podzielonych jest na 17 obszarów tematycznych, m.in. zdrowie, edukacja, aktywność obywatelska, gospodarka czy środowisko.

By móc starać się o ten certyfikat, Gdańsk musiał przede wszystkim zebrać i uporządkować dane o mieście (wiele z nich jest ogólnodostępnych w ramach Otwartego Gdańska), a następnie przygotować dokumentację – aż do 87 na 100 możliwych wskaźników.

– Nie udało nam się wyliczyć 13 wskaźników, m.in. powierzchni terenów rekreacyjnych w mieście, komercyjnych i publicznych, na zewnątrz i w budynkach, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Z tym wskaźnikiem musimy się zmierzyć w przyszłości. Podobnie jak z tym dotyczącym średniej liczby godzin przerw w dostawie wody w przeliczeniu na gospodarstwo domowe – przyznaje Katarzyna Drozd-Wiśniewska.

Norma ISO 37120 jest stosunkowo nowa. Opublikowano ją przed trzema laty, a w Polsce obowiązuje od tego roku. Wyzwanie, by ją przyjąć, podjęły dotychczas 47 miasta na całym świecie. Taki certyfikat posiada m.in. już Gdynia, Londyn, Paryż i Berlin.


Aktualizacja (25.09.2017, 11:46): pierwotna wersja tekstu mówiła, że Gdańsk otrzymał certyfikat jako pierwsze miasto w Polsce. Wcześniej został on już jednak przyznany Gdyni. W związku z tym tytuł wpisu został odpowiednio przeredagowany, aby lepiej oddawać fakty.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smart city
css.php
Copyright © 2024