1 / 6

1 kwietnia z nowo otwartego przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdańsk Śródmieście ruszyła pierwsza kolejka. W ten sposób do użytku oddano wartą 66 mln zł inwestycję planowaną jeszcze w latach 70.

– Na pewno ucieszy wielu mieszkańców, nie tylko Gdańska, i takich obszarów jak Biskupia Górka, czy Główne Miasto, ale także tych na Śródmieściu pracujących, czy uczących się – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Powstanie przystanku SKM Gdańsk Śródmieście bez wątpienia wpłynie też na ożywienie tego obszaru, podobnie jak budowa Forum Radunia, czy rozpoczęta właśnie inwestycja związana z zagospodarowaniem północnego cypla Wyspy Spichrzów – dodaje prezydent.

Budowa linii kolejowej na odcinku między stacją Gdańsk Główny, a przystankiem SKM Gdańsk Śródmieście, zrealizowana została w ramach projekt “Rozwój szybkiej kolei miejskiej w Trójmieście”. Prace, rozpoczęte w sierpniu 2013 roku, zakończyły się pod koniec ubiegłego roku.

Inwestycja obejmowała: przebudowę i modernizację peronu 3. na stacji Gdańsk Główny; przedłużenie torów (ok. 1 km) wraz z elementami sieci trakcyjnej i infrastruktury towarzyszącej do nowego przystanku SKM, budowę nowego przystanku, budowę torów zwrotnych w rejonie nowo powstałego przystanku oraz budowę – na całej długości inwestycji – systemu sterowania ruchem z Dyspozytorskim Centrum Sterowania w Gdyni.

źródło: gdansk.pl

Czytaj więcej

Skomentuj