Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Gdańsk. Znowu można zwiedzać zabytkowy zbiornik wody

Gdańsk. Znowu można zwiedzać zabytkowy zbiornik wody
mat
05.06.2019, o godz. 8:46
czas czytania: około 2 minut
0

Rozpoczęły się zapisy na kolejny sezon zwiedzania zabytkowego Zbiornika Wody Stara Orunia w Gdańsku – największego zimowiska nietoperzy w województwie pomorskim. 150-letni obiekt czeka na turystów od 8 czerwca do około drugiej połowy sierpnia, czyli tylko poza okresem hibernacji nietoperzy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

To już drugi rok kiedy można podziwiać ten wyjątkowy obiekt. Zbiornik Wody Stara Orunia został udostępniony po rewitalizacji w 2018 r. w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

Oprócz niego na szlaku znajdują się dwa obiekty, pełniące obecnie lub dawniej funkcję rezerwuarów wody – Zbiornik Wody Sobieski zlokalizowany w Gdańsku Wrzeszczu oraz wieżowy Zbiornik Wody Kazimierz znajdujący się na Wyspie Sobieszewskiej. Ta unikatowa atrakcja turystyczna, prezentująca cuda gdańskiej myśli technicznej, łączy wiedzę z zakresu historii techniki z wiedzą przyrodniczą.

Nietoperz gospodarzem, człowiek gościem

Warunki, które panują w 150-letnim zbiorniku, odpowiadają doskonale nietoperzom. Dzięki temu od wielu lat jest on ich największym zimowiskiem w województwie pomorskim. Zbiornik jest udostępniany turystom poza okresem hibernacji. Po zakończeniu rewitalizacji zbiornika w 2018 roku, obiekt celowo zalano czystą wodą do wysokości około 0,5 m. Zapewnia to wilgotność powietrza optymalną dla nietoperzy. W tym roku okres hibernacji, ze względu na dość niskie temperatury trwał stosunkowo długo.

– Nietoperzy w tym obiekcie w tej chwili praktycznie nie ma, ponieważ wybudziły się już ze snu zimowego i przeniosły się do letnich schronisk, samice założyły kolonie rozrodcze. – mówi Martyna Jankowska-Janek z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”.

Cuda techniki

Ciekawostki z życia latających ssaków można poznać w pięknej, ceglanej scenerii wśród arkad przypominających bardziej budowle sakralne, niż obiekty o funkcji technicznej. Zbiornik Wody Stara Orunia to przyrodniczy element Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, dlatego wystrój obiektu jest surowy. Dla spokoju i komfortu nietoperzy, wnętrze zbiornika zachowało swój pierwotny charakter i naturalną „patynę”. Wewnątrz znajduje się woda, zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach.

– Gdański Szlak Wodociągowy wpisuje się w trendy związane z turystyką eksploracyjną oferującą elementy przygody i survivalu. Udostępniamy znakomite przykłady architektury technicznej, ale wymaga to od zwiedzających nieco przygotowania i zaangażowania – mówi Agnieszka Klugmann, rzecznik prasowy GIWK. W podziemnym rezerwuarze panuje temperatura około 10°C, dlatego warto pamiętać o okryciu wierzchnim. Trzeba też zaopatrzyć się w wygodne ubranie i buty ponieważ zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024