Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Gdańsk zwiększy pojemność zbiorników retencyjnych o 25 proc.

Gdańsk zwiększy pojemność zbiorników retencyjnych o 25 proc.
Bartłomiej Leśniewski
08.04.2022, o godz. 10:33
czas czytania: około 2 minut
0

Miasto Gdańsk ogłosiło plan powiązania budowy zabezpieczeń antypowodziowych z rozbudową niebiesko – zielonej infrastruktury. Zwiększy się bioróżnorodność, przybędzie ciekawych miejsc rekreacyjnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Jednym ze wskaźników dokumentu Gdańsk 2030 Plus. Strategia Rozwoju Miasta jest zwiększenie pojemności zbiorników retencyjnych i miejskiej zieleni retencyjnej z poziomu 0,76 mln m3 do 1 mln m3 – poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Niebiesko i zielono

Jędrzej Sieliwończyk, ekspert Urzędu Miejskiego w Gdańsku na łamach portalu gdansk.pl zapewnia, że zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego jest jednym z priorytetów w rozwoju Gdańska. – Coraz częściej łączymy rozwiązania hydrotechniczne z wielofunkcyjną zielenią, tworząc sprzyjającą rekreacji i bioróżnorodności niebiesko-zieloną infrastrukturę. Konsekwentnie wdrażamy nową politykę zagospodarowania wód opadowych, która polega na ich zatrzymaniu w największym stopniu już tam, gdzie spadną. Stosujemy małą retencję, która zatrzymuje wodę poprzez rozwiązania terenowe, najlepiej związane z zielenią – zapewnia Jędrzej Sieliwończyk.

Prawo

Miasto deklaruje, że zależy mu na tym aby obiekty oparte na naturze połączyć z twardą inżynierią. W mieście obowiązują jedne z najbardziej rygorystycznych zasad zagospodarowania wód opadowych dla działalności inwestycyjnej. Już w planach zagospodarowania przestrzennego wpisywane są specjalne wymogi dotyczące retencji wód opadowych, które dodatkowo uszczegóławiane są w wydawanych warunkach technicznych. Dzięki temu inwestorzy są zobligowani do dbania o należyte odprowadzanie wody, a w Gdańsku coraz częściej powstają budynki wykorzystujące małą retencję (np. Idea czy Zielony Południk Euro Stylu).

– W ciągu 2 ostatnich lat uzgodniono projekty powierzchniowej retencji, które będą w stanie pomieścić blisko 100 000 m3 wody – o 50% więcej, niż mieści się w obecnie działającym zbiorniku Srebrniki – czytamy w gadansk.pl.

Ogrody deszczowe

Miasto pochwaliło się także ukończoną już inwestycją w system odwodnieniowy w Hucisku. Podczas takich opadów ogromna ilość wody, której kanalizacja na Potoku Siedleckim nie jest w stanie przyjąć, spływa grawitacyjnie z wyżej położonych terenów uszczelnionych (w szczególności z ul. Armii Krajowej), powodując utrudnienia komunikacyjne. By zminimalizować ryzyko zalewania tego rejonu, w 2020 roku nieopodal powstał system ogrodów deszczowych.

źródło: gdansk.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024