Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Gdański Szlak Wodociągowy: rekordowy rok. Który zbiornik najpopularniejszy?

Gdański Szlak Wodociągowy: rekordowy rok. Który zbiornik najpopularniejszy?
Izabela Biała
13.01.2022, o godz. 12:50
czas czytania: około 3 minut
0

Zbiorniki Wody Stara Orunia, Stary Sobieski oraz Kazimierz tworzą oryginalne trio atrakcji turystycznych pod nazwą Gdański Szlak Wodociągowy. Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, która zarządza sezonowo dostępnymi dla zwiedzających obiektami podsumowuje bardzo udany rok szlaku, który odwiedziło w sumie ponad 19 tys. osób.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Łatwo policzyć, ile osób zwiedziło poszczególne zbiorniki, ponieważ, żeby do nich wejść, trzeba zarezerwować miejsce i wykupić bilet (poza Zbiornikiem Wody Kazimierz, gdzie zwiedzanie jest bezpłatne). W ubiegłym roku w ciągu kilku miesięcy dostępności obiektów do zwiedzania, gościło w nich w sumie 19 215 osób, to aż o 6,2 tys. więcej niż w roku 2020.

Zbiornik Wody Stara Orunia dostępny jest dla zwiedzających od czterech sezonów. Pierwsi goście zawitali do jego tajemniczego wnętrza o gotyckim sklepieniu w sierpniu 2018 roku. Wtedy, przez niecały miesiąc dostępności, odnotowano 3322 zwiedzających.

W kolejnych latach dostęp dla chętnych do odwiedzin tego zabytkowego rezerwuaru wody z 1869 roku trwał już od czerwca do sierpnia. W 2019 i 2020 roku Stara Orunia cieszyła się największym zainteresowaniem spośród trzech zbiorników szlaku, gościła odpowiednio 4933 i 5719 zwiedzających. W sezonie ubiegłorocznym oruńską atrakcję obejrzało 6448 osób.

 

Szczyt wzgórza, na którym znajduje się wejście do Zbiornika Wody Stara Orunia/fot. GIWK

Jedyny nowo zbudowany obiekt na Szlaku, czyli Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej, funkcjonuje od 2015 roku, przede wszystkim jako zbiornik techniczny, ale od maja do września można podziwiać widoki z jego tarasu zlokalizowanego 10 metrów ponad koronami najwyższych drzew, a także zapoznać się z wystawą multimedialną, poświęconą walorom przyrodniczym Wyspy. Mimo, że możliwość zwiedzania tego obiektu musiała zakończyć się w sezonie 2021 o dwa tygodnie wcześniej, także i on pobił swój zeszłoroczny rekord liczby odwiedzających – odwiedziło go 4980 osób, o 1730 więcej niż w 2020 roku.

 

Taras widokowy Zbiornika Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej/fot. GIWK

Królem sezonu 2021 pod względem zainteresowania zwiedzających był Zbiornik Wody Stary Sobieski z Górnego Wrzeszcza (dostępny od maja do września). W 2019 roku do jego surowych wnętrz o niezwykłej akustyce zajrzało 1708 zwiedzających. Rok później w zabytku pojawiło się już 3989 gości, czyli ponad dwa razy więcej. W sezonie 2021 natomiast przyjął najwięcej zwiedzających z całego Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, bo aż 7787.

Takie rzeczy tylko w Zbiorniku Stary Sobieski, bywa że sam król Jan III oprowadza tu zwiedzających…./fot. GIWK

Na sezon zwiedzania 2022 pozostanie jeszcze trochę poczekać, a tymczasem warto zwiedzić okolice zbiorników z ich punktami widokowymi: Jerzym – przy zbiorniku oruńskim i Antonim przy Starym Sobieskim.

Zima 2020. Widok z tarasu widokowego Antoni ponad Zbiornikiem Wody Stary Sobieski/fot. GIWK

Jeśli ktoś chciałby już teraz zajrzeć do wnętrza któregoś ze zbiorników, może skorzystać ze spaceru online.  Pod tym samym linkiem znaleźć można zestaw gier i zadań edukacyjnych online dla dzieci, gdzie wspólnie z maskotką szlaku – nietoperzem Arkadiuszem – można np. policzyć jego kolegów, łapać komary, poznawać stare rury albo dowiedzieć się, co kryje woda.

Nietoperz Arkadiusz jest maskotką Gdańskiego Szlaku Wodociągowego/fot. GIWK

Nietoperz jest nie tylko maskotką szlaku (logo Gdańskiego Szlaku Wodociągowego również ma kształt tego hibernującego skrzydlaka). Zbiornik Wody Stara Orunia jest miejscem hibernacji nietoperzy. Jak informuje GIWK na FB Gdańskiego Szlaku Wodociągowego: “w  sezonie „hibernacyjnym” 2020-2021 aż 95 nocków rudych, 21 nocków dużych, 18 nocków Natterera, 1 gacek brunatny, a do tego jeszcze 2 osobniki niezidentyfikowane gatunkowo, czyli łącznie 137 nietoperzy uznało, że najlepsze na Pomorzu śpiulkoloty (czyli miejsca do spania – red.) są właśnie tu”.

źródło: www.gdansk.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024