Reklama

envicon 2023 ad1a

GDDKiA. Pojawiła się decyzja środowiskowa dla obwodnicy Wschowy

GDDKiA. Pojawiła się decyzja środowiskowa dla obwodnicy Wschowy
pap/jw
20.09.2023, o godz. 10:25
czas czytania: około 2 minut
0

GDDKiA uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy Wschowy i Dębowej Łęki w ciągu drogi krajowej nr 12 w woj. lubuskim – poinformowała we wtorek rzeczniczka zielonogórskiego oddziału GDDKiA Anna Jakubowska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Rzeczniczka dodała, że decyzja wydana przez Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa ostatecznie zatwierdza przebieg obwodnicy i umożliwia ogłoszenie postępowania przetargowego na realizację inwestycji w systemie projektuj i buduj, co ma nastąpić w przyszłym roku.

Program Budowy 100 Obwodnic

Budowa obwodnicy 14-tysięcznej Wschowy i pobliskiej Dębowej Łęki (Lubuskie) w ciągu dk 12 jest wpisana do Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-30.

Mierząca 7,3 km obwodnica ma omijać Wschowę od południowo-wschodniej strony, a Dębową Łękę od południa, by następnie włączyć się do obecnego przebiegu dk 12. W ciągu drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) mają powstać trzy skrzyżowania.

Ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji jest planowane w 2024 r.; rozpoczęcie budowy na 2025 r., a oddanie obwodnicy do ruchu w 2028 r.

Uspokojenie ruchu w centrum miasta

Podstawowym celem jej budowy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza miejscowość i odciążenie istniejącej sieci dróg, a także uspokojenie ruchu w centrum miasta. Przy okazji ruch ten zostanie wyprowadzony z pobliskiej wsi Dębowej Łęki. Obwodnica podniesie także atrakcyjność lokalnych terenów inwestycyjnych.

Nowa droga będzie fragmentem dk 12 stanowiącym połączenie dróg ekspresowych S3 i S5 na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Wpisuje się ona w szereg zadań, jakie są planowane na drodze krajowej nr 12, jak np. budowa obwodnicy Głogowa.

W woj. lubuskim do Programu Budowy 100 Obwodnic zaliczono sześć inwestycji; to obwodnice Strzelec Krajeńskich (budowa trwa), Wschowy i Dębowej Łęki Krosna Odrzańskiego, Kostrzyna nad Odrą, Dobiegniewa i Przytocznej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2023