Gubernator Sao Paulo Joăo Doria powiedział Reuterowi, że oczyszczenie rzeki Pinheiros było największym projektem środowiskowym w kraju pod względem inwestycji, który kosztował około 735 mln dolarów.

Pojawienie się ryb, kaczek i czapli na odcinku dotychczas zanieczyszczonej rzeki Pinheiros w Sao Paulo wzbudziły nadzieję, że dzikie zwierzęta powrócą na stałe na główny szlak wodny miasta- twierdzi gubernator Sao Paulo Joăo Doria .

Najbardziej zaludnione miasto Brazylii ma ambitny projekt oczyszczenia Pinheiros do końca 2022 r.

Joăo Doria powiedział Reuterowi, że oczyszczenie rzeki Pinheiros było największym projektem środowiskowym, który kosztował około 735 milionów dolarów, dzięki niemu 30 tys. ton śmieci powierzchniowych zostało już usuniętych z rzeki.

Jednak lepsze natlenienie wody i zmniejszenie nieprzyjemnego zapachu Pinheiros pozostają na razie długoterminowymi celami.

Zdaniem Jose Bueno, urbanisty z grupy ochrony rzeki Rios e Ruas, nowe ścieżki rowerowe i kawiarnie powinny pomóc mieszkańcom poczuć się bliżej rzeki i zrealizować program utrzymania jej w czystości. – Kiedy widzę ryby w rzece Pinheiros, widzę życie. Nie bronimy więc czegoś niewidzialnego, abstrakcyjnego. Chronimy to, co żyje – powiedział.

Czytaj więcej

Skomentuj