Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

GIOŚ wspiera strażaków

GIOŚ wspiera strażaków
10.12.2012, o godz. 10:20
czas czytania: około 2 minut
0

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przekazał pięciu jednostkom Państwowej Straży Pożarnej nowoczesne samochody terenowe zaopatrzone w detektory do wykrywania substancji chemicznych w powietrzu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Terenowe land rovery są już gotowe do akcji. Wyposażono je głównie w detektory wykrywające substancje niebezpieczne w powietrzu z zestawem komputerowym umożliwiającym wstępną analizę danych z detektora, jak również stacje meteorologiczne umożliwiające prognozowanie przemieszczania się skażenia. Przekazany sprzęt należy do najnowocześniejszych tego typu stacji mobilnych nie tylko w Polsce, ale i Europie. Otrzymały go jednostki PSP w Bydgoszczy, Tarnowie, Wołowie, Policach i Puławach. Wybór miejsca stacjonowania pojazdów nie był przypadkowy. W miastach tych działają największe zakłady chemiczne w kraju, a co za tym idzie zachodzi tam potencjalne największe ryzyko wystąpienia poważnych awarii.

Urządzenia pomiarowe zamontowane w samochodach są praktycznie bezobsługowe i bezkosztowe. Raz na 3 lata konieczna będzie jedynie wymiana filtra, którego cena nie przekracza 1500 euro.

Jak mówi Andrzej Jagusiewicz, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, sprzęt, który trafił do strażaków z pewnością poprawi bezpieczeństwo i przyczyni się do lepszego monitorowania jakości powietrza w najbliższej okolicy największych polskich zakładów chemicznych. – Cieszy nas też współpraca ze strażą pożarną, która bierze udział w działaniach na rzecz środowiska – dodaje.

Zakup, którego wartość wyniosła ok. 10 mln zł, był realizowany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Priorytetu III „Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska” działanie 3.2 Zapobieganie i ograniczanie skutków zagrożeń naturalnych oraz przeciwdziałanie poważnym awariom „Zakupy sprzętu do szybkiej oceny ryzyka w przypadku wystąpienia poważnej awarii, organizacja systemu monitoringu dynamicznego przeciwdziałania poważnym awariom, w tym organizacja systemu i sieci teleinformatycznych”.


 

 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024