– Inspektorzy z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, wraz z wojewódzkimi inspekcjami ze Śląska oraz Mazowsza, zatrzymali nielegalny transport odpadów medycznych – poinformował Maciej Karczyński, rzecznik GIOŚ.

 

Inspektorzy GIOŚ ustalili, że proceder nielegalnego przewozu odpadów miał trwać już kilka lat. Nasilił się w czasie pandemii koronawirusa w Polsce.

Mielili odpady medyczne i przewozili je na Śląsk

– Odpady miały być przywożone ze szpitali, mielone następnie w specjalnej mielarce przemysłowej i przewożone dalej na Śląsk – przekazał rzecznik GIOŚ, Maciej Karczyński.

Inspektorzy z Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, wspólnie z kolegami z WIOŚ Katowice i Warszawy, przeprowadzili wczoraj nad ranem kontrolę miejsca, w którym były składowane odpady.

– Podczas działań zatrzymano ciężarówkę, która przewoziła ponad dwa raz więcej odpadów, niż napisano w karcie przewozów. Samochód nie posiadał także obowiązkowej tabliczki, a firma, do której przyjechał, nie miała prawa przyjmować tego typu odpadów – zaznaczył rzecznik GIOŚ.

Na miejsce wezwano śląską policję, powiadomiony został również sanepid.

– Obecnie trwa kontrola oraz zabezpieczanie materiału dowodowego. Pobrane próby odpadów zostaną przeanalizowane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ. Sprawa ma charakter rozwojowy” – podkreślił Karczyński.

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Ciekawe czy na następnym Abrysie pani prezes emki dalej będzie mówiła o innowacyjnych metodach zarządzania w gospodarce odpadami

  2. Nic nowego słynna Emka mielila zawsze odpady wozi je gdzie chce nie zachowując żadnych zasad bliskości . Słynna Łodzka firma również transportowała medycynę pod plandekami naczepy upychane koparką, worki najezone igłami, na instalacjach zero zasad BHP ważne że jest towar a odpady medyczne to żyła zlota w mazowieckim dobrze wiedzą jak “urabiac” wioś . Jak się ma ” plecy” to się robi jak się chce a prawda jest taka że Państwo nie kontroluje w ogole tej gałęzi , szpitale płacą “panstwowymi” pieniędzmi za odpady które kosztują 8- 9 PLN za kg , zamiast Orlen przekształcić przynajmniej w części na Panstwową spalarnie

Skomentuj